Aktuálny premiér Talianska - Mario Draghi.

Aktuálny premiér Talianska – Mario Draghi.

Keďže Taliansko prežíva neobvyklé obdobie politickej stability, narastajú obavy, že by prípadný odchod premiéra Maria Draghiho mohol v budúcom roku túto krajinu uvrhnúť opäť do krízy.

Generálny riaditeľ European House Ambrosetti Forum – Valerio De Molli pre agentúru CNBC na konco-týždňovom podujatí uviedol, že Taliansko sa momentálne nachádza uprostred tzv. „okna stability“.

Dodal: „Politická kríza v Taliansku sa nachádza vždy za rohom, takže v tejto konkrétnej situácii na to nemôžem staviť, ale aktuálne zažívame okno stability, teda čo sa týka politickej inštitucionálnej stability.“

Taliansko v posledných rokoch zažilo rôzne vládne formácie, ale politická scéna sa od februárového vymenovania Draghiho za predsedu vlády upokojila. Niekdajšiemu vedúcemu predstaviteľovi Európskej centrálnej banky sa podarilo získať podporu z ľavicového aj pravicového politického spektra a medzi voličmi je populárny.

Gian Maria Gros-Pietro, predseda talianskej banky Intesa Sanpaolo, poznamenal: „Mario Draghi vedie koaličnú vládu, je schopný porozumieť rôznym požiadavkám strán a brať ich do úvahy, ale zároveň stanoviť ciele a dosiahnuť ich tak, aby krajina chápala, že kráčame po ceste a napredujeme.“

Talianske dni stability by však mohli byť na konci.

De Molli ďalej poznamenal: „V nasledujúcich šiestich až deviatich mesiacoch pravdepodobne žiadnu politickú krízu mať nebudeme, následne však príde k voľbám prezidenta republiky.“

Draghiho meno sa často objavuje ako potenciálny kandidát k nahradeniu súčasného prezidenta Sergia Mattarellu. Ak by sa však Draghi v budúcom roku stal prezidentom, znamenalo by to veľký nedostatok čo sa týka výkonnej moci.

Carlo Cottarelli, bývalý riaditeľ Medzinárodného menového fondu, uviedol, že „existujú šance“, že Draghi sa stane prezidentom.

Cottarelli na piatkovom fóre Ambrosetti, uviedol: „V tomto bode by sa táto vláda zrútila a museli by sme ísť do všeobecných volieb; čo predstavuje najväčšiu neistotu.“ Povedal, že tak je možné, že po začiatku budúceho roka Draghi nebude pokračovať vo funkcii premiéra.

Ambrosettiho De Molli si myslí, že Draghi je pre Taliansko najlepšou možnosťou ako premiér, teda na čele vlády a keď vykonáva svoje každodenné úlohy.

„Úprimne povedané, Draghi robí … správne veci pre krajinu,“ … „Nie je ľavicový ani pravicový, robí to, čo má.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CBNC

Facebook komentár