Podkopanie_rozpoctovych_pravidiel_EU_prinasa_vysoke_ceny_pre_vsetkych_Draghi_ECB

Neexistuje žiadny dôkaz, že by narušenie rozpočtových limitov Európskej únie na pôžičky viedlo k prosperite, ale je jasné, že takéto opatrenia sú nákladné pre všetkých v oblasti jednotnej meny. S týmto vyjadrením prišiel vedúci predstaviteľ Európskej Centrálnej banky (ECB).

Lídrom Európskej únie na summite venovanom integrácii v eurozóne Mario Draghi povedal, že rozpočtové pravidlá EÚ, Pakt o stabilite a raste musia byť rešpektované v záujme všetkých.

Aj keď Taliansko priamo nespomínal, bolo jasné, že Draghi sa odvolával na plány Ríma ohľadom zvýšenia objemov pôžičiek pre financovanie volebných sľubov z dôvodu vyšších výdavkoch a znížení daní.

Draghi vedúcim predstaviteľom uviedol: “Pravidlá musia byť rešpektované v záujme všetkých strán, najmä tých slabších.”

Povedal, že hlbšia integrácia do eurozóny, ktorá je teraz predmetom diskusie v 19 krajinách, ktoré zdieľajú jednotnú menu, by mohla pomôcť zmierniť odlišné názory na fiškálnu politiku.

Draghi nakoniec poznamenal: “Neexistuje žiadna konštruktívna alternatíva. Som za to, že dodržiavanie pravidiel je dôležité, pretože otvorenosť pre zmeny prehlbuje integráciu.”

Z krátkodobého hľadiska sa investori na finančných trhoch bližšie zameriavajú na výkonnosť periférnych dlhopisov eurozóny, keďže sa rozširuje rozdiel medzi Talianskom a EÚ.

Súvisiace:
Taliansko nie je ako Grécko. Situácia je lepšia ale aj horšia
Draghi Taliansku: Nečakajte záchranu ECB, ak rozpočtové rozhovory zlyhajú

Desaťročný výnos na dlhopisoch Talianska voči Nemecku dosiahol najvyššiu hodnotu za viac ako päť rokov po tom, ako Európska komisia adresovala Rímu, že jej plány výdavkov sú nad mieru.

Zatiaľ čo na začiatku hry bola vidno odolnosť, rozdiel vo výnose španielskych dlhopisov bol voči nemeckým vo štvrtok vyšší, výnos 10-ročných štátnych dlhopisov sa v piatok zvýšil o 8 bázických bodov na 2,11 percenta, čo je najvyššia úroveň od mája.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár