Draghi_Taliansku_Necakajte_zachranu_ECB_ak_rozpoctove_rozhovory_zlyhaju

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyslal Rímu varovanie pred oficiálnym predložením rozpočtu: Nečakajte, že Vás ECB zachráni.

Na sobotnej tlačovej konferencii na stretnutiach MMF a Svetovej banky v indonézskom Bali, Draghi poznamenal, že je presvedčený, že dohoda o rozpočte sa dosiahne a vyzval všetky strany, aby komunikovali “kľudným tónom”. Vyjadril aj úľavu, že na európskych trhoch s dlhopismi neexistujú dôkazy o širšom dopade, aj keď talianske výnosy dosiahli viacročné maximá. “Všetko, čo sa aktuálne deje je sústredené v Taliansku.”

Na otázku, či prípadná realizácia nákazy alebo ďalší nárast talianskych výnosov prinúti ECB, aby do konca roka zrušila plány na sprísnenie, Draghi poznamenal: “Nechcem o tom špekulovať. Ja nechcem takéto hypotézy komentovať, pretože som presvedčený, že orgány – a mimochodom všetky strany, nielen v Taliansku nakoniec nájdu kompromisné riešenie v dohode.”

Ďalej navrhol, že situácia bola “dramatizovaná” a “nie je to po prvýkrát, kedy existujú odchýlky od zavedených pravidiel v Európe”.

Súvisiace: Taliansko nie je ako Grécko. Situácia je lepšia ale aj horšia

Investori sa však obávajú, že talianska vláda môže tomuto precedensu čeliť, ako čeliť aj hazardu, keďže nesprávne predpisy okolo rozpočtu EÚ môžu spôsobiť vážne pokuty a ak sa situácia na talianskych finančných trhoch zhoršia, nebudú mať následne možnosť aby sa opreli o podporu ECB.

Draghi, na druhej strane, povedal že v tomto prípade to nebude možné.

Taliansko má zaslať svoj rozpočet na rok 2019 Európskej komisii na analýzu do 15. októbra.

Pokiaľ ide o technické pravidlá programov nákupu štátnych dlhopisov s priamymi menovými transakciami ECB, vysvetlil, že vyžaduje “prísnu podmienenosť spojenú s programom európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM)” a opätovne potvrdil svoje presvedčenie, že k riešeniu by malo prísť skôr, než by bolo potrebné využiť práve tento program.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár