EU_voci_Taliansku_zvazuje_sankcie_ak_nenastane_zmena_rozpoctu

Viceprezident Európskej komisie, Valdis Dombrovskis v dnešnom dni povedal, že výkonní predstavitelia EÚ zvažujú možné sankčné konania voči Taliansku, ak Rím do 13. novembra nepríde so zmenou svojho rozpočtu.

“Je to niečo, čo zvažujeme,” povedal Dombrovskis na tlačovej konferencii a dodal, že tento postup by sa týkal ohľadom obáv z vysokého dlhu Talianska a pripomenul, že Rím má stále týždeň na zmenu.

Dombrovskis poukázal na postup, ktorý by mohol viesť k pokutám alebo pozastaveniu finančných prostriedkov EÚ, ak by Taliansko nedodržalo požiadavky EÚ.

Dombrovskis zopakoval, že Komisia je dialógu s Talianskom otvorená, ale zmeny okolo štátneho rozpočtu musia byť “podstatné”.

Súvisiace: Draghi Taliansku: Nečakajte záchranu ECB, ak rozpočtové rozhovory zlyhajú

Dombrovskis zároveň potvrdil, že Brusel sa Taliansku snaží navrhnúť “postup pri nadmernom deficite”, aby sa krajina dostala do súladu s fiškálnymi pravidlami EÚ.

Dombrovskis vysvetlil, že Taliansko v predchádzajúcich rokoch tomuto postupu uniklo, pretože “našim záverom bolo, že situácia Talianska je vo všeobecnosti v súlade s požiadavkami paktu stability a rastu.”

V tomto roku však Taliansko predložilo návrh rozpočtového plánu, ktorý Komisia odmietla z dôvodu porušenia svojich predchádzajúcich záväzkov. Dombrovskis ďalej uviedol: “Ak sa [rozpočtový plán] nezmení, je to podstatná zmena a musíme znova prehodnotiť náš záver týkajúci sa postupu pri nadmernom deficite.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár