Automobil Aito M5.

Automobil Aito M5.

Menej ako týždeň po tom, čo čínsky start-up elektromobilov Nio oznámil svojho najnovšieho konkurenta voči spoločnosti Tesla, Huawei zverejnila podrobnosti o vozidle so špecifikáciami, o ktorých tvrdí, že budú konkurenčné voči Modelu Y.

Čínsky technologický gigant Huawei je známy najmä svojimi telekomunikačnými produktmi a smartfónmi a tvrdí, že nebude vyrábať automobily samotná. Spolupracuje však s výrobcami automobilov na technológii automobilov, ako je napríklad aj autonómne riadenie.

Na konci tohto týždňa Richard Yu, výkonný riaditeľ a generálny riaditeľ spotrebiteľského predaja skupiny Huawei, na zimnom predstavení produktov spoločnosti poznamenal, že prvým automobilom s operačným systémom HarmonyOS od spoločnosti Huawei bude Aito M5 – vozidlo, ktoré je poháňané elektrinou aj palivom.

Yu, ktorý je tiež generálnym riaditeľom jednotky inteligentných automobilových riešení spoločnosti Huawei poznamenal, že automobily sa majú začať doručovať okolo 20. februára, po lunárnom Novom roku.

Ceny po dotácii pre Aito M5 začínajú na úrovni 250 000 juanov (39 063 dolárov). To je menej ako Tesla Model Y, ktorý začína na cene 280 752 juanov (po dotáciách).

Minulú sobotu, spoločnosť Nio oznámila dodávky svojho elektrického sedanu ET5 v septembri s počiatočnou cenou 328 000 jüanov (51 250 dolárov) pred dotáciou. Cena sedanu ET7 spoločnosti Nio, ktorá sa má dodať v marci, začína na úrovni 448 000 juanov.

Yu vo svojej hodinovej prezentácii tvrdil, že Aito M5 ponúka špičkový výkon a dojazd, ktoré sú lepšie ako má Model Y. Na rozdiel od automobilov značky Tesla, však Aito M5 nie je poháňané čisto elektrinou, pretože má palivovú nádrž na predĺženie dojazdu, keď sa batéria vybije.

Start-up Li Auto má podobnú funkciu rozšírenia dojazdu na palivo vo svojom najnovšom modely – Li One s uvádzacou cenou 338 000 juanov (bez dotácií).

Niektoré z mnohých ďalších funkcií, ktoré Yu opísal, zahŕňali dvojvrstvové zvukotesné sklo.

Yu prostredníctvom anglického prekladu svojich poznámok v mandarínskom jazyku, poznamenal: ″Či je prémiový, alebo nie, spoznáte ho podľa zvuku,” … “Sme schopní ponúknuť zážitok z kvality strednej triedy’.”

Vlastný operačný systém Huawei

Yu poznamenal, že Aito M5 je prvý model pod značkou Aito, čo znamená „pridanie inteligencie do automobilu“. Je súčasťou automobilky Seres, ktorej vozidlá predtým obsahovali komponenty skupiny Huawei, ale nie dizajn.

Seres, tiež známa ako SF Motors, je podľa webovej stránky materskej spoločnosti dcérskou spoločnosťou výrobcu automobilov Sokon so sídlom v Chongqingu, v Silicon Valley. Seres na svojej webovej stránke uvádza, že „pracuje na vybudovaní pozície pri predaji v rámci dvoch z najväčších svetových trhov, v USA a Číne“.

Integrácia HarmonyOS s novým automobilom Seres v Číne je významná, pretože mnoho začínajúcich elektromobilov sa snaží predať myšlienku, že automobily sa v životoch spotrebiteľov budú podobať úlohe smartfónov. Každý elektromobil je vybavený dotykovou obrazovkou na nastavenie funkcií automobilu a počúvanie hudby alebo sledovanie filmov.

Jedny z inteligentných hodiniek Huawei je možné použiť aj ako kľúč od auta pre Aito M5.

Huawei spustil operačný systém HarmonyOS v roku 2019 po tom, čo administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa zaradila spoločnosť na čiernu listinu, ktorá obmedzovala americké spoločnosti pri predaji technológií čínskej spoločnosti, pričom uviedla obavy o národnú bezpečnosť. Huawei poprela, že by takúto hrozbu predstavovala.

Čierna listina ale odrezala spoločnosť Huawei od operačného systému Android z firmy Google. Huawei začal pracovať na HarmonyOS v roku 2016.

Yu otvoril a uzavrel tohto-týždňovú udalosť rovnakým zobrazením spoločnosti. Prezentácia o automobile zabrala poslednú hodinu 2,5-hodinovej akcie, kde oznámila skladací smartfón, nový notebook a dioptrické inteligentné okuliare.

Nakoniec poznamenal: „Mnohé kolá sankcií za posledné tri roky nás uvrhli do najdlhšej zimy, pretože žiadna zima nie je taká dlhá ako tri roky,“ … “Napriek veľkým ťažkostiam sme dostali silnú podporu od spotrebiteľov a partnerov po celom svete.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár