Huawei_v_Cine_zabija_Apple

Smartphony spoločnosti Huawei v Číne doslova “zabíjajú” iPhone.

Dopyt po zariadeniach čínskej techno-logickej spoločnosti je naozaj rozsiahly, aj keď celosvetový trh s inteligentnými telefónmi sa zmenšuje. Tržby spoločnosti Huawei v Číne za posledný štvrťrok roku 2018 vzrástli o viac ako 20% a odborníci uvádzajú, že je to čiastočne spôsobené z dôvodu celosvetovej kampane vlády USA, vedenej proti spoločnosti.

Jusy Hong, analytik prieskumnej spoločnosti firmy IHS Markit, uviedol: “Najnovšie napätie medzi USA a Čínou u čínskych spotrebiteľov vyvolalo vlastenectvo.”

Poukázal na to, že niektoré čínske spoločnosti koncom minulého roka povzbudili zamestnancov k nákupu telefónov značky Huawei. Tieto kroky boli gestom podpory po tom, čo začiatkom decembra (na požiadanie Spojených štátov) bola v Kanade zatknutá finančná riaditeľka spoločnosti.

Rastúci predaj spoločnosti Huawei dokazuje, že hlavným častiam jej podnikania sa aj naďalej darí, aj keď sa Spojené štáty pokúšajú presvedčiť ostatné krajiny, aby ukončili využitie produktov spoločnosti Huawei z bezdrôtových 5G sietí a nasledovali aj trestné obvinenia. Spoločnosť očakáva, že v budúcom roku predstihne firmu Samsung, na pozícií najväčšieho výrobcu inteligentných telefónov na svete.

Súvisiace:Najväčší trh s inteligentnými telefónmi sveta sa zmenšuje

Podľa údajov zverejnených v priebehu tohto týždňa výskumnými spoločnosťami Canalys a IDC, spoločnosť Huawei za posledné tri mesiace roku 2018 v Číne predala 30 miliónov smartphonov, čo je takmer trikrát viac ako Apple. Tržby spoločnosti Apple klesli takmer o 20%.

Graf: 2019 Najväčší predajcovia smartphonov v Číne
Huawei_v_Cine_zabija_Apple_1

Analytička Nicole Peng zo spoločnosti Canalys poznamenala: “Huawei a jej zakladateľ Ren Zhengfei majú v Číne štatút kultu.”

Pengová ďalej uviedla, že väčšina Číňanov vidí Ren Zhengfeia, ktorý založil svoju spoločnosť s niekoľkými tisíckami dolárov a vybudoval ju na 100 miliardový kolos,” ako veľmi slušného človeka.” Táto úcta sa vzťahuje aj na značku Huawei.

Pod paľbou USA

Na druhej strane, medzinárodná povesť spoločnosti Huawei čelí negatívam.

Kampaň pod vedením USA proti spoločnosti Huawei vyústila do rastúceho počtu krajín, ktoré zvažujú potenciálne obmedzenia používania telekomunikačných zariadení spoločnosti Huawei pri výstavbe 5G sietí, ktoré by v najbližších rokoch mali poskytnúť super rýchle internetové pripojenie.

Washington tvrdí, že čínska vláda môže použiť zariadenia Huawei na špehovanie iných krajín, hoci verejne o tom neposkytla žiadne dôkazy. Huawei popiera, že by jej produkty mohli predstavovať akékoľvek národné bezpečnostné riziká a tvrdí, že žiadosti politických predstaviteľov v Číne odmietne, v prípade, že by ich chceli použiť na špionáž.

Súvisiace: USA posilňujú tlak na Európu, aby zničili Huawei

Austrália a Nový Zéland už v priebehu minulého roka zablokovali spoločnosť pri poskytovaní vybavenia pre 5G siete.

Huawei sa vyjadrila, že od niektorých krajín sa jedná o “nezodpovedné rozhodnutia”, ktoré sa opierajú o “ideologické a geopolitické úvahy” a nie o oprávnené obavy týkajúce sa technológie.

Americké ministerstvo spravodlivosti taktiež obvinili spoločnosť Huawei z porušenia sankcií proti Iránu a krádeže technológií od telekomunikačnej skupiny T-Mobile. Politickí predstavitelia USA sa snažia o vydanie finančnej riaditeľky Meng Wanzhou z Kanady.

Huawei a riaditeľka akékoľvek obvinenia popierajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár