Ropný tanker Eagle Ford štaruje z doku v Corpus Christi, v štáte Texas.

Ropný tanker Eagle Ford štaruje z doku v Corpus Christi, v štáte Texas.

Rastúca produkcia z ropných bridlíc pomohla Spojeným štátom nakrátko predbehnúť Saudskú Arábiu a Rusko, čím sa po prvýkrát začiatkom tohto roka stala popredným svetovým vývozcom ropy.

Vývoz ropy z USA v júni dosiahol podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) 3 milióny barelov denne, čím sa celkový vývoz ropy zvýšil na takmer 9 miliónov barelov denne.

Saudská Arábia medzitým zrealizovala obmedzenie vývozu ropy a iných energetických výrobkov ako súčasť dlhodobého úsilia OPEC, okolo zvýšenia cien. Ruský vývoz bol obmedzený problémami s plynovodom, ktorý dodáva ropu do strednej a východnej Európy.

Zatiaľ čo titul vývozcu číslo 1 bol v júli a auguste odovzdaný späť do Saudskej Arábie, krátka nadvláda Spojených štátov odráža jej nové postavenie ako jedného z najvplyvnejších svetových producentov energetických surovín.

Americká produkcia, ktorú vedie ťažba z bridlíc, sa za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobila. Inovácie v oblasti vŕtania tak mali za následok obrovské množstvo nových zdrojov, čo Spojeným štátom umožnilo čerpať viac ropy ako ktorákoľvek iná krajina.

IEA so sídlom v Paríži v správe ďalej uviedla: „Pri silnom náraste produkcie je otázkou, či predajcovia americkej ropy budú dostatočne atraktívni, aby sa im podarilo dostať aj na medzinárodné trhy.“

IEA, ktorá monitoruje dodávky energií v rámci najbohatších krajín sveta uviedla, že vývozy z USA boli v júli a auguste obmedzené hurikánmi a obchodnou vojnou Trumpovej administratívy voči Číne. Agentúra však očakáva, že Spojené štáty opäť získajú titul najväčšieho vývozcu.

Agentúra vo svojej správe uviedla: „Inštalácia potrebných potrubí a terminálov stále pokračuje, čo zabezpečí pokračovanie tohto trendu.“

Súvisiace: Dovozy amerického zemného plynu v Európe prudko stúpajú

Ceny ropy v posledných mesiacoch poklesli, v dôsledku obáv zo slabého dopytu po energii vyvolaného obchodnou vojnou a spomalením svetového hospodárstva.

Americká vládna agentúra US Energy Information Administration v utorok znížila výhľad na spotrebu ropy kvôli obavám ohľadom hospodárstva. V súčasnosti očakáva, že rast dopytu bude počas tohto roka najslabším od roku 2011.

IEA vo štvrtok zachovala svoje odhady rastu globálneho dopytu a uviedla, že v roku 2019 očakáva zvýšenie dopytu o 1,1 milióna barelov denne a budúci rok o 1,3 milióna barelov denne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár