Saudsku_Arabiu_obnovi_vyvoz_ropy_cestou_z_Cerveneho_mora

Najväčší vývozca ropy – Saudská Arábia v priebehu dnešného dňa poznamenal, že obnoví všetky ropné zásielky prostredníctvom strategického námorného koridoru Červeného mora známeho ako Bab al-Mandeb. S touto správou prišla štátna tlačová agentúra SPA.

Saudská Arábia dočasne prerušila prepravu ropy cez túto cestu 26. júla, po útokoch na dva veľké ropné tankery od jemenského hnutia Houthi.

Agentúra SPA uviedla, že minister zahraničných vecí Khalid al-Falih povedal: “Rozhodnutie ohľadom obnovenia prepravy ropy cez Bab al-Mandeb bola vykonané potom, ako koaličné vedenie podniklo všetky potrebné kroky na ochranu lodí koaličných krajín.”

Jemen, kde saudská koalícia bojuje proti “Houthi“ v trojročnej vojne, leží vedľa južného ústia Červeného mora, ktorá je pre ropné tankery jednou z najdôležitejších obchodných trás sveta. Cisterny prechádzajú pobrežnými brehmi Jemenu, kde z Blízkeho východu smerujú cez Suezský kanál do Európy.

Súvisiace:
Saudská Arábia má bláznivý zámer, ako zmeniť Katar na ostrov
Saudská Arábia oznámila veľké kontrakty na obriu železničnú trať

Údolie Bab al-Mandeb, kde sa Červené more stretáva s Adenským zálivom v Arabskom mori, je široké len 20 km (12 míľ), takže stovky lodí predstavujú potenciálne ľahký cieľ.

Saudská koalícia zasiahla v jemenskej občianskej vojne v roku 2015, aby obnovila medzinárodne uznávanú vládu exilového prezidenta Abd-Rabbu Mansoura Hadiho. Saudská Arábia obvinila regionálneho nepriateľa z Iránu za dodávku rakiet pre hnutie Houthi, čo Teherán a Houthi popierajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár