USA_sa_chystaju_prekonat_Saudsku_Arabiu_ako_svetovy_vyvozca_ropy

Jedná sa o snaha prekonania Saudskej Arábie. USA sa chystá ukradnúť korunu kráľovstvu, ako exportér energie.

Podľa agentúry Rystad Energy pre energetiku, USA v tomto roku prekonajú Saudskú Arábiu vo vývoze ropy, skvapalneného zemného plynu a ropných produktov, ako je benzín.

Tento míľnik, spôsobený transformáciou bridlicového boomu, by so Spojených štátov urobil popredného svetového vývozca ropy a energetických kvapalín. Rystad na konci tohto týždňa uviedla, že to sa zatiaľ nikdy nestalo, odkedy Saudská Arábia začala predávať ropu v zahraničí od 50. rokov minulého storočia.

Ryan Fitzmaurice, energetický analytik v spoločnosti Rabobank poznamenal: “Nejedná sa o nič pozoruhodné,” … “Pred desiatimi rokmi by však nikomu neveril, že by sa to mohlo stať.”

Očakávaný prielom odráža, ako technológie pretvorili celosvetovú energetickú scénu. Inovácie v oblasti vŕtania otvorili obrovské zdroje objemov ropy a zemného plynu, ktoré boli zachytené v bridlicových ropných poliach v Texase, Severnej Dakote a inde.

Z dôvodu bridlice, produkcia ropy v USA sa za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobila na najvyššie hodnoty. USA v súčasnosti produkujú viac ropy ako akákoľvek iná krajina vrátane Ruska a Saudskej Arábie.

Fitzmaurice ďalej uviedol: “Boom v oblasti bridlíc spôsobil neuveriteľný nárast produkcie,” … “Americká produkcia je na veľmi vysokej úrovni.”

S dostatkom dodávok na domácom trhu, Kongres v roku 2015 zrušil 40-ročný zákaz vývozu ropy. Zahraničný predaj ropy sa odvtedy razantne rozmohol. A americké pobrežie Mexického zálivu prekvitá budovaním zariadení, ktoré zvládnu nárast zahraničného dopytu po tejto americkej surovine.

Súvisiace: EIA: “USA posilní vedúce postavenie medzi top producentmi ropy”

Per Magnus Nysveen, ktorý je hlavným partnerom v spoločnosti Rystad Energy v správe napísal: “Prebytočné fosílne palivá z USA rýchlo nájdu veľký počet kupcov spomedzi rozvíjajúcich sa trhov, v rýchlo rastúcej Ázii.”

“Dominancia ropy”

Saudská Arábia podľa Rystadu v súčasnosti každodenne vyváža približne 7 miliónov barelov ropy, spolu s 2 miliónmi barelov zemného plynu a ropných produktov. Pre porovnanie, USA exportujú približne 3 milióny barelov ropy za deň a ďalších 5 miliónov barelov denne vo forme kvapalín zemného plynu a ropných produktov.

Rystad očakáva, že tento rozdiel v tomto roku bude odstránený, aj keď Saudská Arábia si udrží pohodlné vedenie ako najväčší vývozca ropy na svete.

Oblasť Permskej panvy Západného Texasu sa stala epicentrom bridlicového boomu. Technologický pokrok umožnil spoločnostiam profitovať stále pri nižších a nižších cenách.

Spoločnosť ExxonMobil, ktorá je súčasťou bridlicovej produkcie, v priebehu tohto týždňa uviedla, že jej rastúca produkcia v Permskej kotline môže dosiahnuť priemerný výnos na hodnote viac ako 10% – dokonca aj pri cene 35 dolárov za barel. Exxon plánuje z oblasti Permskej panvy do roku 2024 vyprodukovať viac ako 1 milión barelov denne, čo predstavuje navýšenie o takmer 80%.

Nysveen ďalej poznamenal: “Zvyšujúca sa ziskovosť produkcie z bridlíc a silný celosvetový dopyt po ľahkej rope a benzínu je v nasledujúcich rokoch schopný dostať USA na pozíciu dominancie v oblasti ropy.”

Národná bezpečnosť a environmentálne dôsledky

Táto dominancia znamená, že Spojené štáty sa stále viac môže spoliehať na ropu produkujúcu na domácom území.

Začiatkom tohto roka štatistické energetické oddelenie Ministerstva predpovedalo, že Spojené štáty do roku 2020 vyvezú viac energie, ako dovezú. To sa od roku 1953 nestalo.

Súvisiace: Saudskoarabské dodávky ropy do USA narazili na úroveň z roku 1988

Zároveň to má rozsiahly vplyv aj pre národnú bezpečnosť. Zatiaľ čo Spojené štáty budú musieť naďalej importovať ropu na podporu svojej ekonomiky, cudzia ropa už nie je taká dôležitá ako kedysi. Medzitým Čína dováža viac ropy ako kedykoľvek predtým.

Avšak americká dominancia v oblasti energií so sebou nesie aj environmentálne riziko.

Nedávna správa spoločnosti Oil Change International varovala, že nový vývoj ropy a zemného plynu v USA by mohol spôsobiť rovnaké objemy znečistenia uhlíkom ako takmer 1000 uhoľných elektrární. Skupina ju označila za “klimatickú katastrofu” – práve v tom najhoršom možnom čase.

A práve tento týždeň boli Šalamúnove ostrovy zasiahnuté ropnou škvrnou spôsobenou loďou, ktorá prepravovala stovky ton paliva. Ropná škvrna znečistila vodný ekosytím v blízkosti svetového dedičstva UNESCO.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár