Venezuela_prestala_do_USA_doavazat_ropu_1

Tu je dôvod, prečo je to veľký problém

Kedysi rozsiahly dovoz ropy USA z Venezuely sa zastavil kvôli sankciám Trumpovej administratívy a chaosu, ktorému tento národ OPECu čelí.

Podľa vládnych štatistík Spojené štáty minulý týždeň z Venezuely nedoviezli ani jeden barel ropy. To sa nikdy nestalo, odkedy vládna agentúra EIA začala zbierať tento týždenný ukazovateľ v roku 2010.

To znamená prudký pokles oproti predchádzajúcemu týždňu, kedy Spojené štáty z Venezuely doviezli 112 000 barelov ropy za deň. Prepad ropných zásielok z Venezuely v priebehu tohto týždňa pomohol, po prvýkrát od novembra navýšiť ceny ropy v USA nad 60 dolárov za barel.

Americký prezident Donald Trump v januári voči Venezuele uvalil tvrdé sankcie, v snahe potrestať režim Nicolasa Madura a urýchliť jeho zánik.

Americké rafinérie v oblasti Gulf Coast nemôžu fungovať len na bridlicovom oleji z USA. Pri premiešavaní benzínu, leteckého paliva a iných produktov rafinérie vyžadujú vhodný objem ťažkej ropy. Začali sa spoliehať na lacnú a veľmi ťažkú ropu, ktorá sa nachádza práve vo Venezuele. Len pred rokom Venezuela vyviezla viac ako pol milióna barelov ropy denne na pobrežie USA, čím sa latinskoamerická krajina stala jedným z najväčších dodávateľov USA.

Ryan Fitzmaurice, ktorý je analytikom pre oblasť energií v spoločnosti Rabobank poznamenal: “Domnievam sa, že zostane na nule. Jedná sa tak o naozaj veľký problém pre rafinérie v USA,” … “Naozaj potrebujeme takú ťažkú ropu, ktorá pochádza z Venezuely. Je pre nás ťažké nájsť ju v iných miestach.”

2017-2019 Graf: Import ropy z Venezuely do USA
Venezuela_prestala_do_USA_doavazat_ropu_2

Rast biedy vo Venezuele

Spojené štáty nikdy nečelili mesiac trvajúcemu zastaveniu dovozu ropy z Venezuely, odkedy EIA začala merať tieto mesačné údaje v roku 1973.

Predtým než boli sankcie v januári uložené, Fitzmaurice poznamenal, že niektoré zásielky z Venezuely v posledných týždňoch prešli len kvôli zhovievavosti amerických úradníkov a skutočnosti, že tieto objemy ropy už sedeli na lodiach pri pobreží Mexického zálivu.

Odrezanie od nákupu ropy Spojených štátov sa bieda vo Venezuele len navyšuje. Národ aktuálne čelí humanitárnej katastrofe, ktorá je poznačená hladom, nedostatkom liekov a hromadnými výpadkami energií.

Pred udelením sankcií sa Venezuela spoliehala na vývoz ropy do USA až 90% podielom svojich príjmov.

Nedostatočnej investície v krajiny krajine do ropného sektora spôsobili prudký pokles produkcie Venezuely. Túto situáciu však ešte zhoršila nedávny chaos a sankcie USA.

Michael Tran, ktorý má na starosti stratégie v oblasti energií na kapitálových trhoch skupiny RBC poznamenal: “Venezuela je pre ropný trh už nejaký čas problémovým dieťaťom.”

Súvisiace: Ako chaos vo Venezuele ovplyvní ceny ropy?

Saudské dodávky klesli o 37%

Zastavenie dodávok ropy z Venezuely zvyšuje tlak na rast cien energií. Americká ropa od Vianoc vzrástla o 40%.

Veľká časť tohto nárastu cien bola spôsobená skutočnosťou, že OPEC a jeho spojenci sa v minulom roku dohodli na znížení produkcie v snahe o odstránenie prebytku ponuky. Stratégia fungovala. Po páde do medvedieho trhu (-20%) v priebehu jesene minulého roka, v roku 2019 však čelí rastu.

Saudská Arábia, ktorá je lídrom organizácie OPEC, prudko znížila dodávky ropy do Spojených štátov. Cieľom je presvedčiť obchodníkov s ropou ale aj analytikov, že naozaj dochádza k obmedzeniu produkcie. A Spojené štáty majú najaktuálnejšie a najpresnejšie údaje o zásobách.

Dovoz ropy z USA zo Saudskej Arábie podľa EIA v priebehu minulého roka klesol o 37% na 407 000 barelov denne. A nachádza sa v prepade o 68% ako pred dvoma rokmi.

Fitzmaurice poznamenal: “Saudská Arábia sa konkrétne zameriava na USA.”

Dobrou správou pre Spojené štáty je, že na domácom trhu produkuje veľké objemy ropy. Poháňaná revolúciou v oblasti ropných bridlíc, americká produkcia prudko vzrástla na rekordné maximum. Spojené štáty sú v súčasnosti najväčším svetovým producentom ropy.

Kanada a Mexiko čelia svojim vlastným problémom

Zlou správou je, že americké rafinérie sa nemôžu spoliehať len na americkú ropu z bridlíc. Ako sme vysvetlili vyššie musí sa zmiešavať aj s iným druhom.

Za normálnych okolností by sa Spojené štáty mohli obrátiť na Kanadu v prípade ťažkej ropy. Kanada však vyčerpala ropovody používané na prepravu ropy k svojmu južnému susedovi, čím sa produkcia obmedzila.

Mexiko taktiež produkuje ťažkú ropu. Produkcia ropy v Mexiku však už niekoľko rokov klesá.

Situácia spôsobila podivný fenomén, kedy sa ťažká ropa obchoduje na parite alebo dokonca pri prémii voči ľahkej rope.

Tran nakoniec poznamenal: “Prečo by ste platili za niečo viac, keďže sa jedná o nižšiu kvalitu? Pretože je stále náročnejšie prísť k sudom ťažkej ropy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár