Dovozy_americkeho_zemneho_plynu_v_Europe_prudko_stupaju

Európska únia sa usiluje o splnenie prísľubu pre kúpu oveľa väčšieho objeme amerického zemného plynu, pretože sa snaží zmierniť transatlantické obchodné napätie a znížiť svoju závislosť od ruských energetických surovín.

Európska únia zo Spojených štátov od júla 2018 doviezla približne 8 miliárd kubických metrov tekutého zemného plynu, čo je viac ako trojnásobok množstva nakúpeného v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Blok sa dokonca na energetickom summite v Bruseli vo štvrtok zaviazal ďalej nakupovať, pokiaľ cena bude konkurencieschopná.

Sľub sa zdá byť nastavený tak, aby upokojil prezidenta Donalda Trumpa, ktorý voči Európskej únie uplatnil tarify na oceľ a hliník a pohrozil novou daňou z automobilov vyrobených v bloku.

Zemný plyn je jednou z oblastí, v ktorej Európa a Spojené štáty našli spoločný základ pre obchod.

V júli 2018 Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, v spoločnom vyhlásení uviedli, že Európska únia sa bude snažiť rozšíriť svoje nákupy amerického zemného plynu. Oznámenie, ktoré zahŕňalo ďalšie obchodné záväzky Európskej únie, pomohlo bloku vyhnúť sa novým tarifám, ktoré Trump sľuboval.

Súvisiace: EÚ je pripravená diskutovať o obchode s USA

Európsky blok v čase spoločného vyhlásenia ukázal, že kumulatívny dovoz od roku 2016 vyskočil z 3 miliárd kubických metrov na takmer 11 miliárd kubických metrov v apríli roka 2019, čo predstavuje nárast o 272%.

Trhový potenciál

Americký zemný plyn v Európe tvorí len malý zlomok z 363 miliárd kubických metrov dovezených v roku 2018.

Napriek tomu pre výrobcov energie v USA, ktorí v roku 2016 odštartovali vývoz do Európy len s tromi plavidlami, je trhový potenciál lákavý. Ešte len v prvých štyroch mesiacoch roka 2019 zo Spojených štátov do Európy už 48 plavidiel prepravilo kvapalný zemný plyn.

Európska únia má tiež presvedčivé dôvody na nákup väčšieho množstva energetických surovín zo Spojených štátov.

Európska únia sa od krízy v roku 2014 na Ukrajine snaží znížiť svoju závislosť na ruskom plyne.

Vedúci predstavitelia EÚ sa obávali, že Rusko by prerušilo dodávky zemného plynu v odplatách za sankcie, ktoré Brusel uložil Moskve z dôvodu jej anexie Krymu. Dovoz energie z Ruska sa však v posledných rokoch skutočne zvýšil.

Európska únia podľa Komisie 77% svojho zemného plynu dováža. V roku 2018 až 43% plynu pochádzalo z Ruska, 33% pochádzalo z Nórska a 9% pochádzalo z Alžírska. Menej ako 1% pochádzalo zo Spojených štátov.

Marco Siddi, expert na energetickú politiku EÚ vo Fínskom inštitúte medzinárodných vzťahov, poznamenal: „Sme stále veľmi ďaleko od scenára, v ktorom USA budú predstavovať významnú časť dovozu plynu do EÚ.“

Cena vs. Politika

Americký minister energetiky Rick Perry, ktorý sa samitu v Bruseli zúčastnil, povedal, že dohoda o zvýšení vývozu zemného plynu v USA by priniesla „obrovský vzájomný prospech“ pre obe strany.

Tekutý zemný plyn zo Spojených štátov, ktorý sa prepravuje loďou, je však oveľa drahší ako plyn privádzaný z Ruska.

Perry poznamenal, že cena nemôže byť jediným faktorom.

V odpovedi na otázku o plyne z Ruska poznamenal: “Dostanete to, za čo zaplatíte … môžete kúpiť lacnejšie niekde inde, ale nemusí sa jednať o spoľahlivosť.“

Súvisiace: Európa a USA majú najdôležitejšie obchodné vzťahy na svete

Európska únia môže byť ochotná prijať vyššie náklady. Blok nedávno hlasoval o opätovnom otvorení obchodných rozhovorov so Spojenými štátmi, ale mohli by byť vykoľajené nezhodami o poľnohospodárstve a životnom prostredí.

Prísľub vyššieho dovozu zemného plynu by mohol pomôcť znížiť napätie medzi krajinami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár