USA_su_v_sucasnosti_najvacsim_svetovym_producentom_ropy

Odsunuli na bok Rusko ale aj Saudskú Arábiu. USA obnovili svoj trón na vrchole ropného sveta.

Po prvýkrát od roku 1973 sú Spojené štáty najväčším svetovým výrobcom ropy, teda podľa predbežných odhadov uverejnených v stredu, oddelením energetiky.

Tento výkon dokazuje, ako ropný boom v USA pretvoril globálnu scénu v oblasti energií. Americká produkcia ropy sa za posledné desaťročie viac ako zdvojnásobila.

Bob McNally, prezident poradenskej firmy – Rapidan Energy Group poznamenal: “Jedná sa o historický medzník a pripomenutie: Nikdy nevsádzajte proti americkému ropnému priemyslu.”

Texas je epicentrom bridlicového boomu. Produkcia v Permskej kotline Západného Texasu vzrástla tak, že vo februári Spojené štáty podľa americkej Energy Information Administration (EI) prekonali Saudskú Arábiu po prvýkrát za viac ako dve desaťročia.

EIA odhaduje, že produkcia v USA sa v júni a auguste stále rozširovala a dosahovala takmer 11 miliónov barelov denne. To posunulo Spojené štáty pred Rusko – prvýkrát od februára 1999.

Očakáva sa, že Spojené štáty sa len tak ľahko svojej pozície nevzdajú. EIA očakáva, že produkcia ropy v USA zostane pred Ruskom a Saudskou Arábiou až do roku 2019.

Graf: 2007-2018 Nárast ropnej produkcie v USA

USA_su_v_sucasnosti_najvacsim_svetovym_producentom_ropy_graf

“Zmena hry” na trhu s ropou

Tento úspech podčiarkuje hlboký vplyv rýchleho technologického pokroku v oblasti vŕtania. Hydraulické štiepenie vynieslo obrovské objemy ropy a zemného plynu, ktoré boli zachytené v podzemí. Náklady na vŕtanie tak výrazne poklesli.

Ben Cook, ktorý je portfólio manažérom v investičnej spoločnosti BP Capital Fund Advisors, poznamenal: “Toto celé zmenilo podmienky pre USA, čo znamenalo, že sme mohli byť odolní a konkurencieschopní.”

Táto odolnosť bola potrebná, najmä po tom, ako ceny ropy na začiatku roka 2014 prepadli. OPEC vytvoril cenovú vojnu, aby opätovne získal podiel na trhu, ktorý predtým získali Spojené štáty a ďalší producenti. Klesajúce ceny v USA zničili desiatky ropných spoločností a spôsobili rozsiahle straty pracovných miest.

Produkcia ropy v USA klesla – ale nie tak dramaticky, ako sa obávalo. A keď ceny v roku 2016 začali opäť rásť, americké spoločnosti z oblasti ropných bridlíc dokázali produkciu rýchlo zvýšiť. Ich výdavky boli nižšie – a technológiu zlepšovali.

Ďalšia dôležitá zmena

Spojené štáty majú zákazníkov z oblasti ropy po celom svete. Koncom roku 2015 Kongres zrušil 40-ročný zákaz na vývoz ropy. Spojené štáty aktuálne dodávajú ropu do Južnej Ameriky, do Európy ako aj do Číny.

Texas je ropnou superveľmocou

Hlavní producenti ropy vrátane skupín BP a ExxonMobil v posledných rokoch investovali do oblasti hydraulického štiepenia miliardy dolárov, čím získali rozsiahle aktíva v Permskej panve.

Tento americký štát by mal dosiahnuť väčšiu produkciu ropy než Irán alebo Irak. Tým sa Texas stal tretím najväčším producentom ropy na svete, keby bol samostatným štátom. A najväčšia prístavná oblasť tohto štátu nedávno vyviezla viac ropy ako doviezla.

McNally, bývalý zástupca pre oblasť energií pod administratívou prezidenta George W. Busha poznamenal: “Je to všetko o technologických zlepšeniach, podporovaných dostatočným kapitálom na investovanie a vynaliezavosťou amerických ropných vŕtacích spoločností.”

Graf 2019: Texas vyprodukuje viac ropy ako Irak a Irán

USA_su_v_sucasnosti_najvacsim_svetovym_producentom_ropy_graf_2

Stále závisí aj od zahraničnej ropy

V súčasnosti sa Texas pokúša viesť boom. V Permskej kotline je realizovaná tak rozsiahla produkcia ropy, v rámci ktorej tento región nemá dostatok plynovodov, pracovníkov a zariadení k preprave.

Ak niečo, Permian sa zároveň stáva obeťou vlastného úspechu. Očakáva sa, že produkcia bude stále stúpať – nie však tak, ako sa predpokladalo.

Obavy týkajúce sa Permianu viedli EIA k zníženiu prognózy rastu pre produkciu ropy v roku 2019 na 11,5 milióna barelov za deň. Aby sme to uviedli do kontextu, aj tieto výsledky stále predstavujú silný rast, aj keď stále by sa dala očakávať vysoká očakávaná produkcia z Ruska a Saudskej Arábie. Spojené štáty v roku 2017 vyprodukovali 9,4 milióna barelov za deň.

Bridlicový boom má dôležité dôsledky aj z oblasti bezpečnosti. Spojené štáty sú tak menej závislé od zahraničnej ropy, ako aj z búrlivého Blízkeho východu.

Z celosvetového hľadiska však na trh s ropou má OPEC a Saudská Arábia aj naďalej výrazný vplyv na ceny.

A Spojené štáty nemôžu uspokojiť svoj apetít po rope len tým, že sa budú zaujímať o túto energetickú surovinu len v rámci svojich vnútorných hraníc. Americké ropné rafinérie , ktoré boli väčšinou postavené pred desaťročiami, stále vyžadujú vysoké dávky zahraničnej ropy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár