IPO spoločnosti Saudi Aramco.

IPO spoločnosti Saudi Aramco.

Saudská Arábia verí, že jej obrovský štátny monopol na ropu má hodnotu až 1,7 bilióna dolárov.

Saudi Aramco v dnešnom vyhlásení v uviedla, že v čiastočnej privatizácii má v úmysle predať približne 1,5% zo svojich 200 miliárd akcií, v rozmedzí 30 rialov (8 dolárov) a 32 rialov (8,53 dolárov).

To znamená, že spoločnosť Aramco, ktorá je najziskovejšou spoločnosťou na svete, by mohla mať hodnotu medzi 6 biliónov rialov (1,6 bilióna dolárov) až 6,4 biliónov rialov (1,7 bilióna dolárov), čo z nej robí najhodnotnejšiu spoločnosť na svete a tým sa dostane ešte pred americký gigant Apple.

Nebude to jediný rekord, ktorý dosiahne, ak akcie spoločnosti Aramco budú predané za vyššiu cenu: na tejto úrovni by predaj akcií bol v hodnote o niečo viac ako 25 miliárd dolárov, čím by bol o niečo väčší ako primárna verejná emisia akcií (IPO) spoločnosti Alibaba 2014 na newyorskej burze cenných papierov a tým by bol zďaleka najväčším IPO na svete.

Saudská Arábia predáva akcie v Aramco prvýkrát ako súčasť plánu hospodárskej diverzifikácie zameraného na odklon kráľovstva od ropy.

Aramco má obrovské zásoby ropy a dosahuje masívnu dennú produkciu. Drží monopol v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším vývozcom ropy na svete. V roku 2018 dosiahla zisk 111 miliárd dolárov a do roku 2024 prisľúbila vyplatiť ročnú dividendu vo výške 75 miliárd dolárov.

Korunný princ Mohammed bin Salman údajne chcel aby ocenenie Saudi Aramco dosiahlo takmer 2 bilióny dolárov. Nízke ceny ropy, klimatická kríza a geopolitické riziko však medzi celosvetovými investormi zvýšili skepticizmus. Až 0,5% spoločnosti sa predá jednotlivcom, zvyšok sa ponúkne inštitucionálnym investorom.

Súvisiace:
Saudská Arábia oznamuje IPO najziskovejšej spoločnosti na svete
USA má Apple – Saudská Arábia bude mať Aramco: JP Morgan

Aramco sa možno bude musieť silne spoliehať na bohaté miestne rodiny, naklonené zvrchované investičné fondy alebo na významných zákazníkov, ako je Čína, ktorá signalizuje dopyt po jej akciách. Agentúra Reuters dnes oznámila, že spoločnosť Aramco nebude vykonávať obchody okolo IPO v zahraničí.

Cena akcií sa stanoví 5. decembra, pričom podľa prospektu spoločnosti Aramco, zverejnenom začiatkom tohto týždňa sa očakáva obchodovanie na Saudskej burze cenných papierov.

Najväčšie mená Wall Street poskytujú poradenstvo Saudskej Arábii v súvislosti s privatizáciou, napriek tlaku aktivistov, ktorí tvrdia, že financovanie spoločností z oblasti fosílnych palív len povedie k zhoršenie klimatickej krízy. Taktiež naliehali na banky, aby neobchodovali s kráľovstvom kvôli jeho zlej reputácií čo sa týka ľudských práv, vrátane brutálnej vraždy novinára Jamal Khashoggi z denníka Washington Post.

Saudi Aramco za spoločných finančných poradcov pri transakcii vybrala Bank of America, Goldman Sachs, JPMorgan, Citigroup, Credit Suisse, Morgan Stanley a HSBC. Všetky banky tieto informácie už predtým odmietli komentovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár