Generálny riaditeľ spoločnosti Cowboy - Adrien Roose (vľavo) a partner z firmy Index Ventures - Martin Mignot (vpravo).

Generálny riaditeľ spoločnosti Cowboy – Adrien Roose (vľavo) a partner z firmy Index Ventures – Martin Mignot (vpravo).

Spoločnosti zo sektora rizikového kapitálu čerpajú peniaze do startupov (začínajúcich podnikov) s elektronickými bicyklami, pretože koronavírus obyvateľov miest núti hľadať nové spôsoby, ako sa dostať z bodu A do bodu B.

Investori z technologickej oblasti nedávno uzavreli stávky na mladé spoločnosti so zameraním na elektronické bicykle v mestách Berlín, Tallinn, Amsterdam a Brusel. Vstupujú na potenciálne obrovský trh: účtovná firma Deloitte odhaduje, že v rokoch 2020 až 2023 sa predá viac ako 130 miliónov elektro-bicyklov.

V Bruseli založená spoločnosť Cowboy sa len nedávno stala posledným startupom pre e-bicykle, ktorá získala financovanie pomocou firiem rizikového kapitálu. Spoločnosť oznámila kolo financovania série B o objeme 23 miliónov eur (27 miliónov dolárov), vedené investičnou divíziou spoločnosti Exor so zameraním pre firmy v počiatočnej fáze – Exor Seeds, ktorej matka je kontrolujúcim akcionárom spoločnosti Ferrari.

Spoločnosti zo sektoru elektronických bicyklov, ktoré stoja 2 290 eur sú prepojené s aplikáciou, ktorá slúži na odomknutie bicykla a poskytuje informácie o rýchlosti, životnosti batérie a smeroch v reálnom čase.

Na tomto financovaní sa zúčastnila aj spoločnosť Index Ventures, ktorá investovala do takých spoločností akými sú Facebook, Robinhood a Citymapper. Martin Mignot, ktorý je partnerom v spoločnosti Index Ventures, poznamenal, že elektronické bicykle sú aktuálne v niektorých krajinách populárnejšie ako bežné bicykle.

Ďalej poznamenal: „Keď mestá a mestské centrá prechádzajú od automobilov, očakávam, že viac ľudí sa zamiluje do elektro-bicyklov a uvedomí si, aké sú dokonalé na to, aby sa dostávali na potrebné miesto bez prílišnej námahy.“

„Už sú za nami dni, keď boli elektronické bicykle neohrabané a väčšinou určené pre starších ľudí. Dnešné elektrické bicykle sú komfortné a zážitok z jazdy na nich je naozaj veľký. Keď som prvýkrát vyskúšal e-bicykel od spoločnosti Cowboy, bolo to ako prvýkrát držať iPhone a rovnako ako iPhone mal aj vhodný softvér a hardvér. “

Posledné kolo financovania spoločnosti Cowboy prichádza len dva dni po spustení služby, ohľadom predplatného čo sa týka elektronických bicyklov – Dance.

Spoločnosť so sídlom v Berlíne, založená zakladateľom služby streamovania hudby – SoundCloud, uviedla, že od konzorcia investorov pod vedením spoločnosti z oblasti rizikového kapitálu BlueYard so sídlom v Berlíne získala 4,4 milióna eur (5,1 milióna dolárov).

Na rozdiel od iných startupov, firma Dance nechce predávať elektronické bicykle, ktoré môžu stáť aj oveľa viac ako 2 000 dolárov.

Namiesto toho zaviedla predplatenú službu za 59 eur mesačne, ktorá zákazníkom poskytuje prístup k elektronickému bicyklu do 24 hodín od ich prihlásenia prostredníctvom firemnej aplikácie. Firma Dance tvrdí, že sa o e-bicykel postará a ak bude stratený alebo odcudzený, ihneď ho môžete zadarmo vymeniť.

Ciarán O’Leary, generálny partner spoločnosti BlueYard, v nedávnom rozhovore povedal, že podporuje Dance, pretože existuje naliehavá potreba a „veľká príležitosť“ pretvoriť mestskú krajinu mimo využitia automobilov a smerom k ľuďom.

Dodal, že zakladatelia „majú rozsiahly zmysel pre produkt, softvér a komunitu“.

Spoločnosť sa však len rozbieha a je pravdepodobné, že jej bude trvať niekoľko mesiacov, kým sa začne rozširovať aj mimo Berlína.

Ďalší víťazi

V máji londýnska spoločnosť Vd Balderton Capital viedla kolo financovania amsterdamského maloobchodníka s elektronickými bicyklami VanMoof, s objemom 12,5 milióna eur, ktorý mal v tom čase dvojmesačný čakací zoznam.

„Všetko sa zmenilo v dôsledku vírusu a všetko začalo ísť ešte rýchlejšie,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti VanMoof – Taco Carlier a dodal, že v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka celosvetový predaj vzrástol o 48% a predaj v Spojenom kráľovstve sa navýšil o 184%.

Bicykle spoločnosti VanMoof – predávané v obchodoch VanMoof v Amsterdame, Paríži, Berlíne, Londýne, New Yorku, Seattle, San Franciscu, Taipei a Tokiu – sú vybavené technológiou proti krádeži. Poloha bicykla sa dá sledovať v aplikácii spoločnosti, určenej pre smartfóny. Ak sa bicykel stratí, „lovci bicyklov“ zo spoločnosti ho nájdu a všetko zabezpečia.

Spoločnosť, ktorá zamestnáva približne 250 ľudí, predala viac ako 120 000 svojich elektro-bicyklov, ktoré sa vyrábajú v Holandsku alebo na Taiwane. Dva najnovšie modely (S3 a X3) stoja 1 998 eur (2 170 dolárov).

Investor zo spoločnosti Balderton Capital – Colin Hanna v tom čase v blogovom príspevku napísal: „Ešte pred týmito náročnými časmi boli elektrické bicykle na trajektórii rýchleho rastu.“

„Keď ľudia a spoločnosti na celom svete začínajú premýšľať o možnostiach bezpečného dochádzania, do budúcnosti veríme, že kvalita a skúsenosti s jazdením na bicykloch značky VanMoof, spoločne s ich silnou komunitnou značkou a inovatívne uvedenie na trh pomôžu spoločnosti VanMoof stať sa dôležitým menom domácnosti od Tokia až po Berlín.““

V septembri 2019 podporili crowdfundingoví investori Ampler Bikes so sídlom v Tallinne, sumou 2,47 milióna eur.

Peniaze prišli od 1 241 investorov z 29 rôznych krajín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár