Jednou z prvých vecí, ktoré sa naučíte na ekonomických školách je, že nemôžete dovoliť, aby vaše emócie ovládali vaše financie. Vo svete rizikového kapitálu to však môžeme vidieť veľmi často.

Desaťročia skúseností a zdravého rozumu sa v okamihu stratia, keď sú investori konfrontovaní so základnými inštinktmi a nutkaniami. Moje subjektívne pozorovanie ma vlastne priviedlo k záveru, že toto tvrdenie platí pre väčšinu profesionálov v oblasti rizikového kapitálu a dôvodom nie je externé prostredie, ale to, že sa dopúšťajú viacerých druhov chýb.

Takže o aké druhy samodeštrukčného správania sa ide a čo môžete spraviť, aby ste sa mu vyhli? Tu je 7 smrteľných hriechov rizikového kapitálu:

Závisť

Závisť je ten hlas vo vašej hlave, ktorý vám našepkáva kúpiť spoločnosť sídliacu na opačnej strane ulice len pre to, že prechádzate ťažkým obdobím. Či už investori kupujú nablýskaný nový produkt alebo spoločnosť kvôli manažérskemu tímu (ktorý vyzerá lepšie ako ten váš – viď chamtivosť nižšie), investori, ktorí túžia po tom, čo majú ich susedia žijú v nebezpečnej ilúzii, že život je jednoduchší, ak vlastnia to, čo majú iní. To, že konkurencia vyzerá, že sa jej darí ešte neznamená, že to tak skutočne je. Nesústreďujte sa na hranie ich hry, hrajte svoju vlastnú.

Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze

Smilstvo

Smilstvo je, keď investorovi padne do oka CEO, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako rytier jedi a roková hviezda v jednom. Verí, že samotný jednotlivec jednoducho vyrieši všetky jeho problémy a zvýši zisky o astronomické sumy. Realita často prináša vytriezvenie. Veľa profesionálov v oblasti rizikového kapitálu sa snaží získať cieľavedomých a odhodlaných manažérov prostredníctvom ponuky neobmedzených bonusov, zrýchlených  kapitálových grantov a iných prostriedkov, len aby zistili, že títo často so sebou prinášajú len viac záťaže, alebo že vyzerali lepší ako v skutočnosti sú.

Obžerstvo

Obžerstvo je vinníkom stojacim za väčšinou príliš akčných stratégií, hlavne tých, pri ktorých investičné fondy prinútia podniky využiť príliš veľkú finančnú páku. Áno, čím väčší je dlh, tým vyšší zisk v budúcnosti budete môcť dosiahnuť, ale viete garantovať, že trh sa bude uberať tým smerom, ktorý predpokladáte? Využitie príliš veľkého zadlženia vás oberie o niektoré možnosti v budúcnosti, keďže budete za sebou ťahať dlh ako kotvu.

Chamtivosť

„Chamtivosť je dobrá.“ Je to jeden z najznámejších výrokov z Wall Street a tiež je chybný. Pokušenie zhromaždiť toľko peňazí, koľko je len v ľudských možnostiach je silné, ale garantujem vám, že obchody vám nepôjdu tak dobre, keď budú vaše oči väčšie ako váš žalúdok. Počúvajte svojich partnerov a nesnažte sa robiť príliš veľa vecí naraz. Rizikový kapitál je maratón, nie šprint. Preto sa nestaňte obeťou chamtivosti, ale hriech nahraďte  cnosťou – trpezlivosťou.

Pýcha

Pýcha je bezpochyby najčastejším hriechom, s ktorým sa stretnete pri podnikaní v oblasti rizikového kapitálu. Ako často vlastne počujete niekoho v tejto brandži priznať sa, že niečo nevie? Či už ide o spolupracovníkov, riaditeľov alebo partnerov, stále je to o robení správneho dojmu; koniec koncov, nikto nechce vyzerať hlúpo. Iróniou je, že to je asi tá najhlúpejšia vec, ktorú môžete ako investor urobiť. Oveľa lepšie je premôcť sa a na pondelňajšom rannom stretnutí položiť otázku. Samozrejme, stanete sa terčom niekoľkých vtipov, ale aspoň nebudete opakovať tú istú chybu stále dookola len preto, že ste sa báli opýtať. Investori, ktorí dokážu priznať, že niečo nevedia budú úspešnejší v dlhodobom horizonte. Aj keď to je klišé, neexistujú hlúpe otázky (ale nezabúdajte, že Google je stále váš priateľ).

Súvisiace: Investovanie do start-upov nie je len pre bohatých

Lenivosť

Lenivosť má iný význam, ak o nej hovoríme v súvislosti s komunitou rizikového kapitálu. Bezpochyby patrí väčšina mojich kolegov k najtvrdšie pracujúcim ľuďom, akých poznám, ale nie je to ľahostajnosť a letargia, ktorá drží investorov na uzde, ale skôr neschopnosť urobiť zložité rozhodnutie. Trh sa zmenil? Rozhodni sa a drž sa toho rozhodnutia. CEO to nezvláda? Môže byť lepšie spraviť to ťažké rozhodnutie a vyhodiť ho skôr, ako sa veci ešte viac zhoršia. Najlepšie to zhrnul Theodore Roosevelt keď povedal: „V akejkoľvek situácii, najlepšie čo môžete spraviť je spraviť správnu vec, druhou najlepšou voľbou je spraviť zlú vec a najhoršie, čo môžete spraviť je nespraviť nič.“

Hnev

Hnev nie je vždy len výsledkom zlého dňa v kancelárii a úprimne, väčšina profesionálov v tomto odbore je príliš zaneprázdnená na to aby márnili čas hnevom na ostatných. Trhy sú ale úplne iný prípad. Spomínate si, čo sa stalo s finančnými službami počas ich prepadu? Čo taký sektor energetiky alebo zdravotníctva približne každé 4 roky? Existuje príliš veľa príkladov trhov, hlavne regulovaných trhov, ktoré obracajú svoj hnev proti investíciám. Na rozdiel od ostatných hriechov na tomto zozname, hnev je jediný, ktorému sa nedokážete vyhnúť.  Môžete sa len skrčiť a počkať, kým búrka prehrmí.

Pre nás, čo sme z mäsa a kostí je takmer nemožné, aby sme sa nevyhli aspoň jednej z týchto emócií každý deň – preto existuje odpustenie. Kľúčom je udržať tieto emócie na uzde tak, aby neovplyvňovali naše investičné rozhodnutia. Snáď vám tento návod pomôže vyhnúť sa nástrahám pri investovaní v blízkej budúcnosti. Aspoň kým nepríde niekto s desatorom investovania rizikového kapitálu.

Dewin Mathews je partnerom v ParkerGale, spoločnosti zaoberajúcej sa rizikovým kapitálom, ktorá investuje do ziskových, zakladateľom vlastnených technologicky orientovaných spoločností a pomáha im s rozvojom produktov, predajom a rastovou stratégiou.

Preložil: Jakub Kordík

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, ABCNews, MarketWatch

Facebook komentár