Fed môže byť len dodali čoskoro vianočný darček pre finančné trhy. Potom, čo Fed oznámil, že nezníži objem odkupov aktív, ako sa mnohí investori čakali, finančné trhy po tomto oznámení rástli – od akcií po dlhopisy a dokonca aj zlato. Zatiaľ čo akciový index S&P 500 v stredu získal 1,2% až na rekordné maximá, ceny zlata prudko vzrástla o 5% a v rannom obchodovaní vo štvrtok, až na 1367 dolár za uncu.

Vo vyhlásení po zasadnutí Fedu bolo uvedené, že “sa rozhodli počkať na ďalšie dôkazy, že pokrok (ekonomiky) bude trvalý, pred možnou úpravou tempa nákupov.” Ben Bernanke z Fedu na tlačovej konferencii vysvetlil: “Podmienky na trhu práce v súčasnej dobe sú ešte ďaleko od toho, kde by ho každý z nás rád videl, “a” očakávané sprísnenie finančných podmienok v posledných mesiacoch, môže nastať, ak tempo zlepšovania situácie v ekonomike a na trhu práce bude trvalé.”

( Podobný článok: Bude zlato tento rok nasledovať svoj sezónny vzor? )

Ale…..

Komoditný investor Jim Rogers poznamenal, že zlato potom, čo stratilo svoj lesk ako bezpečné útočisko, by v najbližšom 1 až 2 rokoch mohlo klesnúť až na 900 dolárov až 1 000 dolárov za uncu.  Dlhodobejšie, má veľmi odlišné odhady. Cena zlata by mala podľa neho dlhodobejšie stúpať “ďaleko za 1 900 dolárov,” čím prekoná svoje rekordné maximum na úrovni 1 920 dolárov, dosiahnuté v septembri roka 2011. Dôvod: “masívne znehodnotenie mien” po celom svete. Rogers ďalej poznamenáva: “Každá hlavná centrálna banka na svete tlačí veľké množstvo peňazí, vytvára vojny, chaos, nepokoje v uliciach, čo vedie k vládnym prevratom.“

Hoci sa predpokladalo, Rogers varuje, že pokiaľ sa niekto zaoberá zlatom, alebo akýmikoľvek inými investíciami, nemal by používať slovko bezpečné. “Nikdy by som nemal používať slovo” bezpečné “, keď hovorím o investovaní.”

Zdroj: MoneyMorning

Facebook komentár