Celkom šesť kolón nákladných automobilov bez vodičov počas tohto týždňa dorazilo do holandského prístavu Rotterdam. Najdlhšiu cestu urazili vozidlá značky Scania, ktoré prekonali celkovo dvetisíc kilometrov a prešli štyri štáty.

Akciu v rámci svojho predsedníctva v Rade Európskej únie zorganizovala holandská vláda.

Kolóny nákladných automobilov spolu navzájom komunikovali prostredníctvom wifi a vďaka koordinovanému brzdeniu a zrýchľovaniu medzi sebou mohli udržiavať menšie vzdialenosti, než je tomu v prípade ľudských vodičov. Autá za vedúcim vozidlom nemusela prekonávať tak veľký odpor vzduchu. Výsledkom je úspora paliva až vo výške 15 percent, plynulejšie prevádzku a obmedzenia dopravných nehôd.

Video predstavujúce novú technológiu:

Podľa štúdie holandskej výskumné organizácie TNO dve vozidlá pri prejdení vzdialenosti 150 tisíc kilometrov ušetria na palive šesť tisíc eur.

Súvisiace: Google: Z čoho je väčšina ľudí prekvapených pri jazde v samo-riadiacom automobile

Cesta Európou má nový spôsob jazdy propagovať u výrobcov i úradov. Budúci rok ju chce začať skúšobne využívať spoločnosť Unilever, ktorá by mala s pomocou autonómnych nákladných automobilov rozvážať tovar z rotterdamského prístavu.

Podľa serveru Quartz je zatiaľ najväčšou prekážkou rozdielna regulácia v jednotlivých štátoch. Každá automobilka navyše využíva pre vzájomnú komunikáciu vozidiel iný wifi systém.

Video z jazdy Európou:

Facebook komentár