Nova_znacka_automobilky_Volvo_bude_konkurovat_spolocnosti_Tesla

Bude vyrobených len 500 modelov Polestar 1.

Automobilka Volvo zakladá novú značku elektrických vozidiel, ktoré majú konkurovať priamo elektromobilu Modelu 3 od spoločnosti Tesla.

Prvý automobil novej značky, ktorá nesie názov Polestar, bude limitovanou edíciou plug-in hybridu s dojazdom elektrického motora približne 150 kilometrov. Predávať sa bude pod názvom Polestar 1 a počnúc polovicou roku 2019 bude na trh uvedených iba 500 kusov.

Počas jazdy v plne elektrickom režime budú zadné kolesá vozidla Polestar 1 poháňané dvoma elektrickými motormi s celkovým výkonom 218 konských síl. Pri zapojení štvorvalcového motora, ktorý bude poháňať predné kolesá, bude auto disponovať až 600 konskými silami. Mnoho častí jeho karosérie bude vyrobených z karbónových vlákien. Jedná sa o extrémne ľahký, ale nákladný materiál.

Automobilka Volvo tvrdí, že druhé vozidlo novej značky, Polestar 2, bude plne elektrickým automobilom, ktorý sa postaví do role konkurenta priamo Modelu 3 od spoločnosti Tesla.

Model Polestar 3 bude predstavovať plne elektrické SUV.

Automobily budú konštruované v čínskej továrni, ktorú financuje materská spoločnosť automobilky Volvo – Zhejiang Geely Holding. Automobilka vyhlásila, že autá novej značky budú zdieľať základné prvky svojej architektúry s modelmi Volvo, avšak v istých detailoch sa budú zásadne odlišovať. Elektrické vozidlo Polestar 1 a tradičné autá značky Volvo budú mať spoločnú takmer polovicu súčiastok.

Súvisiace:
Toto je budúcnosť cestnej premávky
Boom elektromobilov sa približuje

Názov Polestar patril pôvodne samostatnému výrobcovi zo Švédska, Polestar Performance, ktorý uvádzal na trh modifikované verzie vozidiel Volvo prispôsobené na športové pretekanie. Volvo odkúpilo túto spoločnosť v roku 2015 a pridalo svoje meno k upraveným modelom vlastných automobilov. Pretekárske autá tak niesli dve logá – Volvo a Polestar.

Polestar bude teraz reprezentovať samostatnú značku elektrických automobilov, ktoré sa budú ponúkať mimo predajných miest značky Volvo. Nebudú však na predaj.

Model Polestar 1 bude dvojdverovým vozidlom s malými zadnými sedadlami.

Model Polestar 1 bude dvojdverovým vozidlom s malými zadnými sedadlami.

Namiesto toho budú zákazníkom ponúkané iba v rámci dlhodobého prenájmu. Mesačné platby budú zahŕňať náklady na údržbu, poistenie a dokonca aj dočasné využívanie automobilov z požičovne.

Spoločnosť Volvo tvrdí, že od roku 2019 budú všetky nové a pozmenené modely jej vlastnej značky elektrickými autami či hybridmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár