Volvo_znizilo_maximalnu_rychlost_automobilov

V období, kedy automobilky sa zameriavajú na rýchlosť a zrýchlenie, čím by sa ich vozidlá stali príťažlivejšie, spoločnosť Volvo používa odlišný prístup. Švédska automobilka od budúceho roka znižuje maximálnu rýchlosť pre všetky nové modely na 180 kilometrov za hodinu.

V súčasnej dobe je najvyššia rýchlosť pre automobily značky Volvo na hodnote 210 kilometrov za hodinu.

Prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Volvo – Hakan Samuelsson vo vyhlásení, počas ktorého oznámil rozhodnutie uviedol: “Zatiaľ čo obmedzenie rýchlosti nie je absolútnym riešením, stojí za to, ak sa nám vďaka tomu podarí zachrániť jeden život.”

Tento krok je súčasťou iniciatívy Volvo Vision 2020 na odstránenie úmrtí alebo vážnych zranení vrámci budúceho roka.

Nie je jasné, ako obmedzenie maximálnej rýchlosti na 180 kilometrov za hodinu môže obmedziť nehodu alebo smrť, pretože rýchlosť je stále vysoká. Napriek tomu sa spoločnosť Volvo púšťa do oblasti, ku ktorej sa výrobcovia automobilov chcú približovať: zníženie rýchlosti bežných a nákladných automobilov.

Automobilka zvažuje ďalšie možnosti, ako obmedziť rýchlosť pohybu svojich modelov v určitých oblastiach. Napríklad spoločnosť hľadá spôsoby, ako používať softvér a ďalšie technológie na obmedzenie rýchlosti automobilov Volvo, v okolí škôl a nemocníc.

Samuelsson ďalej uviedol: “Chceme začať diskusie o tom, či výrobcovia automobilov majú právo alebo možno aj povinnosť inštalovať technológie do automobilov, ktoré menia správanie vodiča, riešia veci ako rýchlosť, intoxikáciu alebo rozptýlenia.”

Zástancovia bezpečnosti čoraz častejšie varujú, že vyššie rýchlosti sú faktorom premávky a smrteľných úrazov na vysokej úrovni. Národná rada pre bezpečnosť USA odhaduje, že v dopravných nehodách bolo počas minulého roka zabitých 40 tisíc ľudí.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár