Automobil značky Polestar.

Automobil značky Polestar.

Značka plug-in výkonných automobilov Polestar, ktorá bola oddelenou od spoločnosti Volvo, odhalila svoj prvý kompletne elektrický automobil. Polestar 2 bude priamym konkurentom modelu Tesla 3.

Základná cena pre modelu Polestar 2 bude okolo 40 000 eur, čo predstavuje približne 45 000 dolárov. To je zhruba počiatočná cena modelu Tesla 3. Rovnako ako Tesla však aj Polestar bude najprv vyrábať drahšie verzie svojho automobilu. Ponúkaná edícia Polestar 2, ktoré pôjde do výroby počas prvých 12 mesiacov, bude stáť približne 60 000 eur, čo predstavuje približne 68 000 dolárov.

Súvisiace: Tesla a jej prichádzajúca konkurencia

Výroba sa začne začiatkom roka 2020 v Číne, kde sídli aj skupina Geely Holding Group – materská skupina značky Volvo a spoluvlastník spoločnosti Polestar.

Pohon všetkých kolies tohto štvordverového automobilu bude mať dva elektromotory, ktoré na základe európskych a čínskych štandardných jazdných testov s plnou batériou by podľa očakávaní mali prejsť 500 kilometrov alebo 275 míľ na základe testov US EPA. Spoločnosť sľubuje zrýchlenie z nuly na 100 km/h za menej ako päť sekúnd. Voliteľná sada Performance Pack poskytne vylepšené tlmiče, brzdy a pneumatiky pre lepšiu manipuláciu.

Rovnako ako autá značky Tesla, Polestar využíva prednostne “veganské“ interiérové materiály než kožu. Vodiči budú môcť používať svoje inteligentné smartphony ako diaľkové ovládanie pre otvorenie, čo je ďalšia podobná funkcia ako v automobiloch značky Tesla. Hovorca spoločnosti Polestar poznamenal, že nepovinný balík poskytne vozidlu automatizované funkcie asistencie pri jazde, ako napríklad pomoc pri udržiavaní jazdných pruhov (Lane Keeping Assistance) – ktorá udržuje auto vo svojom jazdnom pruhu – a schopnosť vozidla zaparkovať aj bez vodiča.

Polestar 2 obsahuje senzory pre automatické šoférovanie a parkovanie.

Polestar 2 obsahuje senzory pre automatické šoférovanie a parkovanie.

 

Zatiaľ čo automobil je k dispozícii pochopiteľne aj k nákupu, spoločnosť ho bude ponúkať s predplatným, podľa ktorého vodiči zaplatia mesačný poplatok, ktorý zahŕňa náklady na poistenie, ako aj náklady na samotný automobil. Cena za túto predplatnú službu podľa hovorcu zatiaľ nie je istá. Vozidlá budú tiež k dispozícii teda aj na predaj. Polestar 2 sa bude predávať iba online cez internetovú stránku Polestar.com. Spoločnosť plánuje mať aj niektoré fyzické lokality, podobne ako Tesla Galleries.

Súvisiace: Volvo kupuje podiel v spoločnosti rýchleho nabíjania – FreeWire

Generálny riaditeľ spoločnosti Polestar – Thomas Ingenlath uviedol: “Vo veľkých mestách po celom svete budeme mať v centrách miest to, čo nazývame Polestar Space, kde môžete zažiť skúsenosť značky, pozrieť sa na vozidlo, dotknúť sa a otestovať ho.“

Polestar bola značka používaná na niektoré výkonné automobily Volvo. Teraz sa jedná o samostatnú značku.

Polestar bola značka používaná na niektoré výkonné automobily Volvo. Teraz sa jedná o samostatnú značku.

 

Polestar 1 – prvé vozidlo značky predstavuje vysoko výkonný plug-in hybrid, ktorý sa vyrába v obmedzenom počte. Spoločnosť uviedla, že Polestar 3, ktorý ešte nebol predstaveným bude kompletne elektrickým SUV.

Polestar bol pôvodným názvom švédskej spoločnosti Polestar Performance, ktorá produkovala pretekárske verzie vozidiel automobilky Volvo. Spoločnosť Volvo túto spoločnosť kúpila v roku 2015 a pridala svoj názov do výkonovo vyladených verzií svojich vlastných automobilov. Názov Polestar sa bude naďalej používať na hybridné a elektrické výkonné vozidlá skupiny Volvo, mimo vlastnej samostatnej značky automobilov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, TheVerge

Facebook komentár