Vzhľadom na to, že Volvo XC40 nemá spaľovací motor, má pod kapotou úložný priestor.

Vzhľadom na to, že Volvo XC40 nemá spaľovací motor, má pod kapotou úložný priestor.

V rámci väčšieho úsilia o zníženie uhlíkovej stopy spoločnosť Volvo na akcii v Los Angeles dnes predstavila svoj prvý plne elektrický automobil.

Švédska automobilka uviedla, že XC40 Recharge predstavuje novú verziu, batériou poháňaného malého SUV XC40 od značky Volvo. Na základe európskych testov ohľadom dojazdu bude schopná prejsť na jedno nabitie až 400 kilometrov, alebo okolo 249 míľ. Poháňajú ho dva elektromotory, z ktorých jeden poháňa predné kolesá a druhý zadné, s celkovým výkonom až 408 koní.

XC40 Recharge je založený na rovnakom základnom technickom riešení ako benzínový model XC40. Táto základná architektúra bola navrhnutá od začiatku tak, aby podporovala elektrické aj benzínové modely. Ale v tejto verzii sú elektrické akumulátory SUV umiestnené pod podlahou, zatiaľ čo priestor pod kapotou – kde je vo verziách poháňaných benzínom namontovaný motor – môže byť použitý skôr ako úložný priestor.

Vedúci predstaviteľ bezpečnosti v spoločnosti Volvo Cars – Malin Ekholm vo vyhlásení uviedol: „Plne elektrický XC40 bude jedným z najbezpečnejších automobilov, aké sme kedy vyrobili.“

Súvisiace: Volvo znížilo maximálnu rýchlosť automobilov

Telo SUV bolo špeciálne spevnené spredu, zozadu a okolo batérie, aby sa vytvoril spevnený priestor, ktorý pomôže chrániť cestujúcich aj batériu. XC40 má tiež sadu asistenčných technológií pre vodiča, ktoré sa spoliehajú na fotoaparáty, radarové a sonarové senzory, ktoré pomáhajú predchádzať nárazom. Spoločnosť Volvo sa už predtým zaviazala, že po roku 2020 nebude v nových automobiloch značky Volvo nikto vážne zranený alebo zabitý.

V interiéri má XC40 Recharge nový systém ovládania dotykovej obrazovky pre zábavu a ďalšie funkcie, ktoré boli vyvinuté spoločnosťou Google. Systém, ktorý spoločnosť Volvo predstavila sa vyvíjal približne päť rokov a bude môcť prijímať bezdrôtové aktualizácie rovnakým spôsobom, ako to umožňujú vozidlá automobilky Tesla. Majitelia nebudú musieť voziť svoje vozidlo do autorizovaného servisu, kvôli aktualizáciám softvéru. Namiesto toho sa to udeje cez noc, keď bude automobil zaparkovaný.

XC40 Recharge bude k dispozícii v Spojených štátoch koncom tohto roka. Hovorca spoločnosti Volvo uviedol, že ceny sa po federálnych daňových stimuloch začnú znižovať na menej ako 48 000 dolárov.

Uhlíkovo neutrálnou do roku 2040

Spoločnosť Volvo tiež podrobne naplánovala zníženie celkových emisií oxidu uhličitého zo svojich tovární a zariadení, ako aj z výfukových emisií v rámci svojich vozidiel. Spoločnosť si stanovila za cieľ, do roku 2025 znížiť uhlíkovú stopu na vozidlo o 40% a do roku 2040 sa nakoniec stať uhlíkovo neutrálnou.

V súlade s imidžom spoločnosti Volvo sľubuje, že XC40 Recharge bude najbezpečnejšie elektrické vozidlo, ktoré si môžete kúpiť.

Uhlíkovo neutrálne znamená, že spoločnosť do atmosféry nepridá žiadny oxid uhličitý. To môže zahŕňať aj také činnosti, ako je výsadba stromov – na kompenzáciu emisií oxidu uhličitého, ktoré spoločnosť a jej produkty uvoľňujú. Značka Mercedes-Benz, ktorú vlastní nemecká skupina Daimler, prijala podobný záväzok začiatkom tohto roka.

Súvisiace: Volvo kupuje podiel v spoločnosti rýchleho nabíjania – FreeWire

V roku 2017 spoločnosť Volvo uviedla, že začiatkom roku 2019 nebude predstavovať žiadne nové modely poháňané výlučne so spaľovaním. Nové modely budú zahŕňať hybridné a plug-in hybridy, ale aj plne elektrické automobily ako XC40 Recharge. Spoločnosť Volvo uviedla, že každých päť rokov predstaví jedno nové plne elektrické auto a do roku 2025 plánuje, aby elektromobily tvorili polovicu jej predajov.

Spoločnosť ďalej uviedla, že označenie Recharge sa odteraz bude vzťahovať na všetky čisto elektrické a plug-in hybridné vozidlá automobilky Volvo. Každý model Volvo bude k dispozícii v najmenej jednej plug-in hybridnej alebo plne elektrickej verzii. Spoločnosť sa tiež zaviazala kupujúcim modelov Recharge uhradiť náklady spojené s nabíjaním automobilu (doma), počas obdobia jedného roka.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár