Najvacsia_spolocnost_z_oblasti_veternej_energie_vestas

Ľudia majú tendenciu premýšľať o spoločnostiach zo sektora obnoviteľnej energie ako o nových firmách, ale najväčší svetový výrobca veterných turbín – Vestas Wind Systems A/S nie je žiadnym tínedžerom. Dánska skupina vstúpila do podnikov s turbínami takmer pred 40 rokmi a vstúpila do verejného vlastníctva v roku 1998, jeden rok po založení technologickej spoločnosti Amazon.com. V súčasnosti dosahuje ročné tržby na úrovni viac ako 10 miliárd eur (11,7 miliárd dolárov).

Napriek tomu, že akcie spoločnosti Vestas nedosiahla stratosférické výšky Amazonu, od počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) dosahuje výnos na úrovni 2300 percent, čo je naozaj slušný výkon.

Vo štvrtok však akcie klesli o 7 percent, keďže štvrťročné tržby a zisk nedosiahli trhové odhady. Je pravdou, že odvetvie veternej energie sa konsoliduje – spoločnosť Siemens v apríli zlúčila svoje podnikanie veternou skupinou Gamesa a konkurencia sa tak zintenzívňuje. To prináša tlak na marže a vedie k znižovaniu príjmov: tento rok by predaje spoločnosti Vestas mohli klesnúť. Napriek tomu sú niektorí investori presvedčení o jej pozitávach.

Situácia v oblasti veternej energií

Aktuálne oblasť veterných turbín ovládajú tri spoločnosti.

Graf: Celosvetový posiel na trhu veterných turbín
Najvacsia_spolocnost_z_oblasti_veternej_energie_vestas_graf

Poďme sa pozrieť na jedného z najväčších ovplyvňovateľov tohto sektoru. Donald Trump nie je žiadnym fanúšikom veternej energie, keďže zatiaľ toho pre tento sektor príliš neurobil. Objem amerických daní pre produkciu zostáva stále na mieste a objednávky spoločnosti Vestas sa v Amerike počas prvej polovici roka 2017 aj napriek tomu zvýšili o dve tretiny.

Najväčším problémom je, že viaceré krajiny prijímajú tzv. zmluvy o aukciách. Tieto projekty podporujú projekty, ktoré poskytujú najlacnejšiu elektrickú energiu, čo je rozdielom od vstupných sadzieb, ktoré zaručujú pevnú cenu elektrickej energie. Takže situácia pre Vestas je tak trochu náročnejšia.

Napriek tomu neexistuje žiadny dôvod, prečo by si nemala udržiavať svoju vedúcu pozíciu v oblasti developera projektov. Kľúčom k úspechu v aukcii je udržanie nákladov na nižších úrovniach. Takže sila a rozsah spoločnosti Vestas jej jednoznačne pomáha, najmä kvôli úsporám z rozsahu. Má taktiež dostatočnú súvahu, aby zaplatila za výskum efektívnejších veterných turbín, čo opäť pomáha znížiť náklady na výrobu elektrickej energie.

Súvisiace:
Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie
Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie

Okrem toho existujú aj iné spôsoby, ako zarobiť peniaze. Zmluvy o údržbe s vysokou maržou predstavujú rastúci podiel podnikania. Existujú príležitosti na inováciu inštalovanej základne aj tým aj pre novšie a lepšie turbíny. Takže napriek ohromujúcim výsledkom za posledný štvrťrok, spoločnosť Vestas ešte oznámila spätný odkup akcií o rozsahu 600 miliónov eur. Ak sú zahrnuté dividendy a predchádzajúce spätné odkúpenia, spoločnosť Vestats v roku 2017 vráti akcionárom približne 1 miliardu eur, čo je viac ako celkový získaný voľný peňažný tok očakávaný analytikmi v tomto roku.

Vestas si to môže dovoliť. Spoločnosť mala na konci júna objem hotovosti a podobných ekvivalentov vo výške 2,9 miliardy eur a dlh o rozsahu menej ako 500 miliónov dlhov.

Jej časť súvahy pre objednávky turbín narástla na viac ako 9 miliárd eur, čo je viac ako dvojnásobok toho, ak by sme zahrnuli zmluvné poplatky za služby. Dokonca aj po štyroch desaťročiach je sektor veterných turbín ešte stále dostačujúcim.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár