Kostarika_z_98_percent_produkuje_elektricku_energiu_z_obnovitelnych_zdrojov_2017

Kým niekoľko amerických miest sa zaviazalo, že ich energetické zdroje v nadchádzajúcich rokoch budú zo 100 percent pochádzať z obnoviteľných zdrojov, mohli by sa učiť od Kostariky. Počas roka 2016, táto stredoamerická krajina už druhým rokom za sebou splnila, že viac ako 98 percent svojich energetických potrieb z obnoviteľných zdrojov.

Po prvé, Kostarika pre rozsiahle získavanie energetických prostriedkov využíva najmä svoju klímu. Táto krajina sa radí na štvrté miesto na svete, ohľadom najvyšších priemerných zrážok a zhruba 75 percent svojej energie generuje z vodných priehrad.

Súvisiace: Google chce v roku 2017 využívať výhradne obnoviteľné zdroje energie

Solárne panely a veterné turbíny tvoria väčšinu zo zostávajúcich energetických potrieb. Krajina v roku 2017 plánuje vybudovať ďalšie štyri veterné farmy, čo aj naďalej rozšíri ich produkciu.

Kostarika_z_98_percent_produkuje_elektricku_energiu_z_obnovitelnych_zdrojov_2017_1

Kostarike taktiež pomáha, že táto krajina ani príliš veľa energie nepoužíva. Priemerný kostarický obvyvateľ užíva len jednu sedminu elektriny, ktorú priemerný Američan spotrebováva.

Táto krajina je na medzinárodnej scéne známou pre svoju pokrokovú politiku v oblasti životného prostredia. Kostarika sa plánuje do roku 2021 stať prvou rozvojovou krajinou bez uhlíkovej stopy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Fortune

Facebook komentár