The Michelin Uptis Prototype is tested on a Chevrolet Bolt EV Wednesday, May 29, 2019 at the General Motors Milford Proving Ground in Milford, Michigan. GM intends to develop this airless wheel assembly with Michelin and aims to introduce it on passenger vehicles as early as 2024. (Photo by Steve Fecht for General Motors)

Michelin a General Motors sa spojili, aby doslova “objavili koleso”.

Obe spoločnosti zaviedli nový prototyp pneumatiky bez vzduchu, ktorý nahradí tradičné pneumatiky, ktoré sú naplnené vzduchom a náchylné k prepichnutiu.

Nazvali ju Uptis Prototype, čo znamená “Unique Puncture-proof Tyre System” (Unikátny systém pneumatiky). GM a Michelin predstavili novú pneumatiku na podujatí v kanadskom Montreale.

Prototyp vyzerá ako staromódna pneumatika, ale slová “systém a koleso“ sú použité preto, že sa nejedná v pravom slova zmysle o pneumatiku – je v jednom kuse s diskom.

GM tvrdí, že pneumatika je lepšou ako pre vodičov tak aj pre životné prostredie.

Pre vodičov nová pneumatika eliminuje vyfukovanie a opotrebenie pneumatiky.

V GM poznamenali, že pneumatika je šetrná k životnému prostrediu, pretože využíva menej surovín. A pretože pneumatiky vydržia dlhšie ako tradičné pneumatiky, nový vynález GM a Michelin by mohol znížiť počet pneumatík, ktoré ľudia vyhodia. Michelin uviedla, že každý rok je vyhodených 200 miliónov pneumatík z dôvodu poškodenia, ako je napríklad prepichnutie a nepravidelné opotrebenie spôsobené nesprávnym tlakom pneumatík.

GM sa zaviazala prísť s nulovými emisiami ako súčasť plánu spoločnosti radikálne zmeniť svoju činnosť, v príprave na budúcnosť dopravy.

Steve Kiefer, vedúci celosvetových nákupov a dodávateľského reťazca spoločnosti GM, poznamenal: “Uptis je ideálne vhodným pre inovácie automobilového priemyslu do budúcnosti a je skvelý príklad toho, ako naši zákazníci ocenia, keď budeme spolupracovať a inovovať aj s našimi dodávateľmi.“

Začiatkom tohto roka začne testovanie na verejných komunikáciách na vozovom parku vrímci vozidiel modelov Chevrolet Bolt. Michelin dúfa, že nová pneumatika bude k dispozícii pre nákup od roku 2024.

Ostatné spoločnosti tiež radikálne menia pneumatiky. Začiatkom tohto roka spoločnosť Goodyear predviedla novú pneumatiku Airlie s názvom Aero. Podstatou konceptu Aero je multimodálne naklonený rotor. V tradičnom smere by pneumatiky slúžili na prenos a absorpciu síl medzi vozidlom a vozovkou a vo vertikálnom smere by plnili úlohu vzdušného pohonného systému, ktorý vozidlo zdvíha zo zeme.

Michelin_a_GM_pracuju_na_pneumatike_odolnej_voci_prepichnutiu_1

V roku 2016 spoločnosť Goodyear vydala koncept pre sférické pneumatiky, ktoré by umožnili automobilom pohybovať sa akýmkoľvek smerom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár