Tesla_straca_titul_najcennejsej_automobilky_USA_2017

Tesla aktuálne prišla o titul najcennejšej automobilky USA, keďže jej akcie čelili rozsiahlemu prepadu.

Hodnota akcií spoločnosti Tesla, ktorá sa v apríli dostala pred trhovú hodnotu automobilku General Motors, v štvrtkovom obchodovaní poklesli o 5,6% a v stredu odpísali 7%.

Tento pokles akcií len v štvrtok znížil trhovú hodnotu automobilky o 3 miliardy dolárov, čím sa hodnota všetkých jej akcií dostala na úroveň 50,7 miliárd dolárov. Akcie GM taktiež stratili pôdu pod nohami, avšak tie klesli len o 211 miliónov dolárov, čím sa trhová kapitalizácia dostala na 52,6 miliárd dolárov.

Súvisiace: Tesla sa stala najcennejšou automobilkou USA

Akcie spoločnosti Tesla sú však v roku 2017 stále v zisku 45%, ale ich hodnota od dosiahnutia historických maxím (26. júna) poklesla o 20%.

To je obzvlášť dôležitý čas v histórii firmy, pretože sa pripravuje na prvé dodávky svojho Modelu 3, ktorý predstavuje jej prvý automobil pre všeobecný trh, keďže práve len počas tohto mesiaca začína jeho výrobu. Taktiež čelí výzve ohľadom dostatočnej produkcie veľkých lítiových batérií, ktoré sú potrebné na pohon automobilov.

Najnovšie problémy automobilky Tesla začali, keď v pondelok, po skončení obchodovania prišla s varovaním, že čelí “ťažkému” nedostatku batérií z jej nových výrobných liniek. Nedostatok batérií spôsobil zníženie očakávaní pre jej výsledky predajov, počas druhého štvrťroka.

Aj keď uviedla, že problém trval len do konca júna, oznámenie a zníženie prognózy ziskov a cieľovej ceny akcií od banky Goldman Sachs (počas stredy) investorov vystrašili.

Tesla v porovnaní so zavedenými výrobcami automobilov, ako je GM a Ford Motor dosahuje len veľmi malý zlomok predajov, ktoré Tesla v trhovej kapitalizácií prekonala počas mesiaca apríl. Tesla však v hodnote stále prekonáva automobilku Ford a to o 7 miliárd dolárov a dokonca má takmer trikrát takú hodnotu ako skupina Fiat Chrysler.

Dokonca generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti – Elon Musk denníku The Guardian v máji povedal, že “Tesla si aktuálnu trhovú hodnotu nezaslúži.” Po jeho komentároch tak záujem investorov mierne opadol, avšak akcie od tej doby aj tak získali 13 miliárd dolárov, čím sa jej hodnota na konci júna dostala na historické maximá – 63,6 miliárd dolárov.

Tesla sa počas včerajšieho dňa odmietla vyjadriť k nedávnemu poklesu v cene akcií, keďže poznamenala, že zvyčajne nekomentuje cenu jej akcií.

Kým Tesla vo svojej krátkej histórii nikdy za celý rok nedosiahla čistý zisk, investori silne vsádzajú, že získa vedúce postavenie v priemysle a v budúcnosti bude predávať omnoho viac elektrických vozidiel, ihneď ako splní prísnejšie predpisy v oblasti životného prostredia. K tomu dosahuje aj veľmi zaujímavé pokroky v oblasti samo-riadiach automobilových technológií.

Všetky hlavné automobilky oznámili plány na vývoj vlastných elektrických a samo-riadiacich automobilov.

Súvisiace: Tesla práve v trhovej kapitalizácií prekonala už aj BMW

Švédska automobilka s dlhou históriou, ktorá je aktuálne vo vlastníctve čínskej automobilky Geely – Volvo, počas tohto týždňa oznámila, že do roku 2020 má v úmysle prestať vyrábať vozidlá poháňané na naftu a benzín, čiže jej budúce vozidlá budú postavené na hybridných a elektrických motoroch.

Francúzsko taktiež predstavilo nové predpisy, vďaka ktorým sa do roku 2040 chce zbaviť vozidiel poháňaných na benzín alebo naftu, hoci hybridom taktiež umožnia splniť nové pravidlá.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár