Tesla_sa_stala_najcennejsou_automobilkou_USA_2017

Tesla sa počas dnešného dňa dostala pred General Motors, čím sa stal najcennejšou automobilkou v USA.

Trhová kapitalizácia automobilky, vyrábajúcej vozidlá na elektrický pohon dnes dosiahla hodnotu 50,84 miliárd dolárov, avšak GM dosahovala trhovú kapitalizáciu 50,79 miliárd miliárd dolárov.

Predstavuje to ďalší míľnik pre spoločnosť Tesla, ktorá počas minulého týždňa prekonala Ford (zhruba 45 miliárd dolárov). Tesla sa tak približuje k japonskej automobilke Honda, ktorá má trhovú hodnotu zhruba na úrovni 54 miliárd dolárov. Toyota je však najcennejšou automobilovou spoločnosťou na svete, ktorá je trikrát tak veľká.

Tesla dokonca stráca peniaze a predáva len malý zlomok automobilov, ako jej oveľa starší konkurenti. Tesla v prvých troch mesiacoch roka 2017 predala okolo 25 000 svojich vozidiel – Modelu S a Model X, v porovnaní so 690 000 osobnými a nákladnými automobilmi pre GM a 617 000 automobilov pre Ford.

Rebecca Lindlandová, ktorá je vedúcou analytičkou spoločnosti Kelley Blue Book poznamenala, že stratégia spoločnosti Tesla je odlišnou, ako u ostatných automobiliek. “Je skôr klasifikovanou ako technologická spoločnosť,” … “tým pádom k nej aj tak investori pristupujú.”

Dodáva, že zatiaľ čo Wall Street sa pre zavedené spoločnosti, ako je Ford a GM tradične zameriava na iné kritériá, ako napríklad ziskovosť, avšak Tesla dostane tzv. „voľnú vstupenku.”

Súvisiace:
Trhová kapitalizácia automobilky Tesla sa blíži k hodnote Fordu
Mala by mať automobilka Tesla aj banku?

Lindlandová si nemyslí, že pozornosť Tesla na akciovom trhu je nevyhnutne neopodstatnenou a to najmä v prípade elektrických a samoriadiacich automobilov.

Nakoniec dodal: “Keď premýšľame o budúcnosti mobility, sú naň zamerané pozitívne očakávania.”

Investori sú taktiež optimisticky naladenými z nadchádzajúceho automobilu Model 3. Cena tohto elektronického vozidla je menšia ako pre Model S a aj Model X, keďže jej cena je na úrovni 35 000 dolárov, čím sa táto značka stane viac prístupnou pre bežných spotrebiteľov.

Tesla_sa_stala_najcennejsou_automobilkou_USA_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, FinancialTimes

Facebook komentár