Môj predchádzajúci článok som skončil so záverom:

Pozitívnym znamením by bolo, keby sa zlato ustálilo v ďalšom štvrťroku. Zlato signalizovalo recesiu/ dezinfláciu na viac ako jeden rok. Musí sa stabilizovať, ak chceme stlačiť deflačnú tendenciu v zárodku. Verím, že úroveň 1535$ je línia miním. Prelomením by sa zlato mohlo dostať na úrovne 1350 $ alebo 1400$ koncom roka. Ak k tomu dôjde, ostatné komodity pojdu tiež dole, nasledované spotrebiteľskou a producentskou dôverou.

Recesná vs. deflačná bitka pokračuje. Odvrátia svetové banky úspešne defláciu? Alebo ju prekonajú trhy? Pozrite sa na cenu zlata kvôli eventuálnej stope.


Koncom júla, sa cena zlata stabilizovala. Napriek tomu, zlato a niektoré akcie spoločností ťažiacich kovy, flirtujú so svojimi 52 týždennými minimami. Vedomie, že sa pomaly pohybujeme okolo 1% HDP, alebo horších úrokových sadzieb, zamestnanosti, klesajúcich cien do hospodárskeho blata, keď spotrebitelia šetria.Ako svet pokračuje špirálou smerom k deflačnej kríze, príde k bodu, kde centrálne banky nájdu v ich vlastnom záujme spustenie koordinovanej monetárnej  reakcie k deflačnej hrozbe. Nedávne tendencie smerom k uvoľnenejšej monetárnej politike USA, Európy, Číny a Japonska, vydláždili cestu pre to, čo považujem za anti-deflačný postoj.

V rámci nášho mandátu je ECB pripravená spraviť čokoľvek, aby sa zachovalo euro. Verte mi, bude to stačiť.

 

Čokoľvek má Draghi na mysli, nevylúčil by som možnosť, že to znamená zmenu nariadenia. Investori chcú mať zlaté a strieborné zásoby, ako aj akcie ťažobných spoločností, keď ten deň príde. Sme stále bližšie ku koordinovanej svetovej centrálnej banke. Ale to sa dostávame do sporu, čo spôsobuje rastúca recesívna deflačná hrozba svetovej ekonomiky. A trhy to vycítia. Nepríde to v podobe stimulov ako prevencia. V 30. Rokoch 20 storočia centrálne banky zúžili peňažnú zásobu. V dnešnom svete sa centrálne banky sústreďujú na zvýšenie peňažnej zásoby, ale len do takej miery, že to nemá dlhodobý účinok na inflačné očakávania. Avšak bojuje s deflačnými očakávaniami.

Centrálni bankári kráčajú po tenkom lade. Budú sa pohybovať len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné.  Takže keď sa v tomto svete dostanú až na úplný okraj, rozhodia sa záchranné siete. Pre investorov to znamená nakúpiť, keď okolnosti vyzerajú pochmúrne a predávať keď je všetko ako má byť. Budem sledovať FCX (svetovo najväčší producenti medi, zlata, molybdénu) a GLD (zlatý fond) ako barometer, kde sa nachádzame. Obe zložky sa dostali z miním, keď vyhlásenie monetárneho uvoľňovania bolo vytvorené svetovými centrálnymi bankármi. Akcie budú hovoriť hlasnejšie než slová.

Preložil: Lukáš Jankejech

Zdroj: Paul’s Blog

Facebook komentár