Krajina s najväčším štátnym fondom na svete – Nórsko vykonalo odkon od svojich investícií do fosílnych palív. Rad vysokých škôl, miest a cirkevných inštitúcií sa pripojilo k tzv. hnutiu “odpredaja investícií”, ale Nórsko je prvým národom s podobnou oficiálnou iniciatívou.

Jamie Henn, ktorý je spoluzakladateľom medzinárodnej skupiny v oblasti zmeny klímy 350.org poznamenal: “Nie je to prvýkrát, čo fond danej krajiny vykonal odpredaj podielov v podobných spoločnostiach.” … “Ale toto rozhodnutie prvýkrát urobil v kontexte na riziká klímy a životné prostredie.”

Súvisiace: Všetci Nóri sa stať milionármi – vďaka bohatstvu ropného fondu

Nórsko vykonalo odpredať 32 uhoľných spoločností, z ktorých väčšina je spojená s buď vysokými emisiami uhlíka, alebo odlesňovaním. Vykonalo taktiež odklon z investícií do dechtových pieskov a výrobe cementu. Mimo morálnej stránky investície do týchto spoločností, producenti fosílnych palív môžu viesť k podporovaniu určitej neudržateľnosti. Kým Nórsko sa v súčasnosti môže pochváliť, že vykonalo odvážny krok smerom k čistejšej planéte, je taktiež v procese znižovania aktív, ktoré sú zo svojej podstate aj rizikové .

Henn poznamenal: “Investori týmto môžu vidieť náznaky určitých významných trendov,” … “Nórsko nedošlo k tomuto záveru (že uhoľný priemysel má veľmi neistú budúcnosť) samotné.” Poukázal na to, že napríklad aj banka z Wall Street – Goldman Sachs počas minulého roka vykonala odpredaj niektorých svojich investícií v oblasti uhlia.

Napriek tomu, určité zoskupenie odborníkov radí nórskemu ministerstvu financií, aby aj naďalej investovalo do fosílnych palív. Zdá sa však, že toto odporúčanie ignoruje.

Súvisiace: Ako chce Nórsko chrániť svoj národ milionárov

Iróniou však je, že fond bohatstva v Nórsku o veľkosti 850 miliárd amerických dolárov bol založený práve na prekvitaní priemysľu fosílnych palív tejto krajiny. Ropa a plyn zostanú veľkou časť nórskej ekonomiky aj napriek rozhodnutiu krajiny, už viac nebyť investorom v tomto odvetví.

Henn poznamenal, že tento krok Nórska naznačuje zásadný posun v plnom prúde. “Do konca roka bude jasné, že toto odvetvie nemá miesto v 21. storočí.”

Zdroj: EcoWatch

Facebook komentár