Norsky_fond_o_objeme_$1_biliona_znizuje_dopyt_po_nehnutelnostiach

Po desaťročie, kedy nazbieral 25 miliárd dolárov v niektorých najvýznamnejších svetových nehnuteľnostiach v Londýne, New Yorku, Paríži a ďalších svetových mestách, nórsky fond bohatstva v hodnote 1 bilióna dolárov znižuje dopyt po nehnuteľnostiach.

Fond sa namiesto toho zameria viac na investovanie do kótovaných realitných spoločností ako spôsobe znižovania nákladov a zjednodušenie svojho prístupu po tom, ako sa snažil nájsť nehnuteľnosti, ktoré by si museli kúpiť v blízkosti rekordných cien. Vo svojom portfóliu znížili svoj cieľ pre nehnuteľnosti na 3 až 5 percent zo 7 percent, čo znamená, že rozširovanie sa v podstate skončilo.

Aj keď nemá v úmysle vyňať nehnuteľnosti, ktoré drží, obmedzenie takého veľkého kupcu budú pravdepodobne zaznamenané na najväčších trhoch s nehnuteľnosťami po celom svete. Fond okrem iných kľúčových adries vlastní nehnuteľnosti na Times Square, Londýnskej Regent Street a Parížskej Champs Elysees.

Tento krok predstavuje prudký posun v stratégií tohto investora, ktorý vznikol z ropných príjmov Nórska na ochranu bohatstva pre budúce generácie. V roku 2011 spustili svoj dopyt po aktívach aj do sektoru nehnuteľností, ale zameranie na udržanie nízkych nákladov ich nútilo, aby svoj prístup prehodnotili. Fond taktiež vylúčil trh súkromných kapitálových investícií z dôvodu podobného znepokojenia nad nákladmi a zložitosťou ohľadom riadenia nekótovaných investícií.

Egil Matsen, zástupca guvernéra centrálnej banky Nórska, ktorá je zodpovednou za dohľad nad fondom, v rozhovore na konci tohto týždňa poznamenal: Vedenie by malo byť “nákladovo efektívne” a “pomerne jednoduché”, čo znamená “prehodnotenie celkovej stratégií v oblasti nehnuteľností s trochu väčším dôrazom na kótované holdingy.”

Plán bol podporený ministerstvom financií. Nórska ministerka financií – Siv Jensenová v e-mailovom vyjadrení uviedla, že je “potešená” a banka neustále vyhodnocuje, ako fond investuje. “Je dôležité, aby správa našich spoločných úspor vo fonde bola vhodná, otvorená a efektívna.”

Graf: 2011-2018 Investície Nórskeho investičného fondu do realitných investícií
Norsky_fond_o_objeme_$1_biliona_znizuje_dopyt_po_nehnutelnostiach_graf

Investor sa snažil rozšíriť svoje portfólio a dosiahnuť naplánovanú hodnotu. Taktiež nedávno navýšil podiel akcií, ktoré drží, na 70 percent, čím zvyšuje riziko pre výnosnosť finančných prostriedkov nórskych generácií.

V nedávnom rozhovore pre časopis Bloomberg Markets generálny riaditeľ fondu Yngve Slyngstad poznamenal, že v posledných dvoch rokoch “rozsiahlo” investovali do akejkoľvek nehnuteľnosti s ohľadom na “net-net” (oceňovanie len na základe čistých obežných aktív). Investície do nehnuteľností mali od začiatku priemerný ročný výnos na hodnote 6%.

Súvisiace: Ropa pomohla Nórsku vybudovať fond o hodnote $1 bilióna, aktuálne sa od nej odkláňa

Ďalej poznamenal: “Niektoré predávame a iné nakupujeme,” … “Existujú dva dôvody. Jedným z dôvodov je, že trh s nehnuteľnosťami v tejto fáze cyklu nie je veľmi atraktívny. Ale druhým faktorom je dlhodobejšia štruktúra. Je ťažké rozširovať investície do nehnuteľnosti pre fond našej veľkosti.”

V následnom vyhlásení vydanom v piatok fond zdôraznil, že zostane “významným hráčom” v oblasti nehnuteľností, aj keď uznal nižší podiel investícií do nehnuteľností.

Cyklus sa približuje alebo prechádza vrcholom v mnohých najväčších svetových mestách. Ceny komerčných nehnuteľností sú v mnohých častiach Európy rekordné alebo blízke rekordom, zatiaľ čo rastúce úrokové sadzby v USA spôsobili spomalenie.

Fond zastával priamy prístup narozdiel od niekoľkých ďalších suverénnych investorov, čím uskutočňoval priame obchody, ktoré si vyžadujú odborné znalosti. Zatiaľ čo prvé obchody do svetových metropol ako Londýn a New York sa zvyčajne vykonávali v spolupráci s partnermi, vrátane britskej spoločnosti Crown Estate a spoločnosti MetLife Inc. Dokonca New Yorku, v posledných rokoch uskutočňovali priame obchody bez partnerov.

Aktuálne tak rozpustia svoju realitnú jednotku, ktorá bola v posledných rokoch vybudovaná na približne 130 zamestnancov z celkového počtu 570. Vedúci oddelenia, Karsten Kallevig, dostal prácu, aby zostal vo vedúcej skupine. Do spoločnosti vstúpil v roku 2010, aby začal vykonávať investície fondu dosektora nehnuteľností.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár