Najmladsou_miliardarkou_na_svete_je_norska_tinedzerka

Len 19-ročná Alexandra Andresenová je najmladšou miliardárkou na svete. Dedička rodinného majetku z oblasti tabaku, sa podľa časopisu Forbes v roku 2016 dostala medzi zoznam svetových miliardárov, keďže jej podiel v investičnej spoločnosti Ferd bol ohodnotený na 1,2 miliardy amerických dolárov.

Zdá sa, že študentka vysokej školy, Alexandra nemá na ponáhlo, aby sa stala aktívnou vlastníčkou a namiesto toho sa v Nórsku stáva jednou z najsľubnejších jazdkýň na koňoch, keďže zo súťaží po celej Európe zbiera trofeje.

Rovnako bohatou je aj jej sestra Katerina, ktorá je o jeden rok staršia, ako Alexandra. Potom, čo spoločnosť Ferd v roku 2014 vytvorila projekt zameraný na nezamestnanosť mládeže, Katharina sa zapísala na University College v Amsterdame, kde je v prvom ročníku a študuje spoločenské vedy.

Každá so sestier vlastní 42,2 percenta súkromnej spoločnosti. Cez ich papierové bohatstvo, boli až do nedávnej doby schopné v Nórsku žiť v relatívnom bežných podmienkach. U fyzických osôb nad 17 rokov, nórske daňové orgány každoročne uverejňujú čísla okolo daňových priznaní, takže po dosiahnutí plnoletosti si sestry vyslúžili pozornosť. Katharina v rozhovore pre nórsku televíziu povedala, že odkedy boli v roku 2014 zverejnené informácie o jej bohatstve, získala na Facebooku 500 nových žiadostí o priateľstvo.

Spoločnosť Ferd, čo v nórčine znamená “cesta”, má korene siahajúce až do roku 1849, kedy pra-pra-pradedo Alexandry a Kathariny – Johan Henrik Andresen kúpil tabakové továrne firmy JL Tiedemanns, čím vytvoril základ pre vedúce postavenie na trhu cigariet v Nórsku, po obdobie viac ako 150 rokov. Rodina v tabakovom priemysle zostala až do roku 2005, kedy predala svoj podiel Skandinavisk Tobakskompagni za takmer 500 miliónov dolárov. Dnes holdingová spoločnosť Ferd má rôzne záujmy od podielov v spoločnostiach privátneho kapitálu, nehnuteľnostiach, investičných cenných papierov a hedžových fondov. Ich otec, Johan H. Andersen, člen piatej generácie je predsedom predstavenstva a vlastní 15,2% podiel, ale stále drží 70 percent hlasovacích práv a na sociálnej sieti Ttwitter – @FerdOwner šíri svoje myšlienky pre 55 000 nasledovníkov.

Napriek tomu, že je súkromnou spoločnosťou, bez vonkajších investorov, Ferdo aj cez to na polročnej báze (na internetových stránkach) publikuje podrobnosti o svojich investíciách, vrátane hodnoty kapitálu, ktorý je na úrovni viac ako 3 miliárd dolárov.

Počas tohto roka sa však v Nórsku objavil ďalší mladý miliardár. Gustav Magnar Witzoe vlastní 47 percentný podiel v spoločnosti SalMar ASA, ktorá je jedným z najväčších producentov lososa na svete a založil ju jeho otec, ktorý stále riadi spoločnosť. Podielom v spoločnosti SalMar robí z tohto 22-ročného jednotlivca, tretieho najmladšieho miliardára na svete.

Gustav Magnar Witzoe

Gustav Magnar Witzoe

Espen Nordbø, ktorý je partnerom v (Osle založenej) advokátskej kancelárii Haavind, so zvláštnym záujmom okolo daňových zákonov a predpisov poznamenal: “Pravdepodobne existuje celý rad dôvodov prečo sa takto mení vlastníctvo rodín a jeho štruktúra. Daňové otázky sú vždy dôležité.”

Nórsko je jednou z mála krajín, kde stále majú tzv. čistú majetku daň, ktorá od bohatých jednotlivcov vyžaduje, aby každým rokom štátu platili takmer jedno percento zo svojho čistého majetku. Vzhľadom k tomu, základ tejto dane sa ráta na pozíciu každého jednotlivca, počnúc 17 rokom. Čiže bohaté rodiny takto môžu znížiť ich celkovú čistú daň z majetku tým, že rozdelia svoje aktíva medzi členov rodiny.

Avšak mohla by predstavovať menšiu časť, ako tomu bývalo predtým, pretože daňové sadzby sa v poslednej dobe znížili, ale existujú aj iné predpisy, ktoré zohrávajú svoju úlohu.

V januári 2014, nová stredo-pravá vláda Nórska zrušila daň z dedičstva, ktorá v generačných posunoch rodinných podnikov predstavovala veľké bremenom. Niektorí majitelia rodinných podnikov sa obávajú, že daň by mohla byť opätovne zavedenou po najbližších voľbách, prípadne by urýchlila prevody vlastníctva.

Napriek tomu, ďalším faktorom je obmedzenosť nórskych dedičských zákonov. Ak ste bohatý nórsky jednotlivec a chcete si byť istý kto naozaj zdedí majetok alebo spoločnosť, darovanie majetku pred smrťou je jediný spôsob, ako môžete slobodne rozhodnúť, kto a čo naozaj dostane.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, The Wall Street Journal

Facebook komentár