Ako sa zdá, na aktuálne volatilných trhoch, veľkosť nie je zárukou úspechu.

Najväčší svetový fond zvrchovaného majetku práve zverejnila svoj najhorší rok investičných príjmov od roku 2011.

Ropný fond Nórska o veľkosti 876 miliárd amerických dolárov v roku 2015 dosiahol zhodnotenie na úrovni 2,7%, čo je takmer polovica priemeru, ktorý dosahoval v uplynulom desaťročí.

Súvisiace: Nórsky ropný fond bohatstva zvolil nové stratégie pre svoje investície

Sektor realít sa v minulom roku stal jeho najlepšou stávkou, keďže dosiahol výnos o hodnote 10%. Akcie dosiahli zisk o hodnote ďalších 3,8% a dlhopisy dosiahli výkon 0,3%.

Fond v roku 2015 zvýšil svoje investície do nehnuteľností o zhruba 6 miliárd amerických dolárov, keďže na iných trhoch dosahoval naozaj veľmi slabú návratnosť. Kúpil podiel v kancelárskych budovách v Hudson Square, na Manhattane o hodnote 1,5 miliardy dolárov. Taktiež plánuje väčšie nákupy nehnuteľností v Ázii, so zameraním na Tokio a Singapur.

Generálny riaditeľ fondu Yngve Slyngstad vo svojom vyhlásení uviedol: “2015 bol rokom nepokojov na menových trhoch, negatívnych úrokových sadzieb, klesajúcich cien ropy a slabšiemu rastu očakávaní na rozvíjajúcich sa trhoch.”

Bol to naozaj ťažký rok pre Nórsko, keďže táto krajina je rozsiahlym producentom ropy. Prepad cien ropy mal za následok veľkú dieru v rozpočte krajiny.

Nórska centrálna banka uviedla, že krajina by mohla byť v roku 2016 nútená k výberu financií investičného fondu o hodnote 9,3 miliárd amerických dolárov, aby sa nakoniec mohla vysporiadať s negatívami nízkych cien ropy. To by bolo prvýkrát, kedy by Nórsko stiahlo hotovosť z fondu, ktorý sa snaží investovať prostriedky ropného bohatstva, za účelom poskytovania dôchodkov pre budúce generácie.

Dôchodkový fond nórskej vlády je jedným z najväčších svetových investorov do akcií, keďže vlastní 534 miliárd dolárov vo forme akcií, vo viac ako 9000 spoločnostiach po celom svete.

Súvisiace: Nórsko je 1. krajinou na svete, ktorá sa zbavila investícií do fosílnych palív

Fond drží podiely v najväčších svetových spoločnostiach. Je majiteľom 5,9 miliardového (dolárov) podielu v spoločnosti Nestlé a akcie spoločnosti Apple drží v hodnote 4,9 miliárd dolárov. Medzi ďalšie významné investície patria spoločnosti ako Roche Holding, Novartis, Microsoft a Alphabet, ktorá je materskou firmou spoločnosti Google.

Jeho výročná správa ukazuje, že fond v jeho investíciách na rozvíjajúcich sa trhoch stratil 7%. Jeho akcie v Latinskej Amerike boli v roku 2015 zasiahnuté najhoršie, keďže fond z jeho podielov v Brazílií stratil 38%.

Z akcií spoločnosti zo sektora ropy a zemného plynu dosiahol stratu na úrovni 13,7%.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár