Norsky_stáany_investicny_fond_o_objeme_1_biliona_celil_stratam_2018

Nórsky štátny fond suverénneho majetku v prvom štvrťroku 2018 zo svojich investícií zaznamenal straty, s odvolaním sa na pád akciových trhov.

Návratnosť fondu dosiahla mínus 1,5 percenta, čo zaostáva za kladným výnosom na hodnote 3,5 percenta, ktorý bol dosiahnutým na konci minulého roka.

Vládne úspory o objeme 1 bilióna dolárov, ktoré by mali slúžiť na problémové obdobie sú najväčším štátnym fondom sveta. Bol založeným v roku 1990 a mal investovať prebytok príjmov z nórskeho ropného sektora a v súčasnosti vlastní priemer 1,4% kótovaných akcií z celého sveta.

Yngve Slyngstad, ktorý je výkonným riaditeľom spoločnosti Norges Bank Investment Management uviedol: “Najdôležitejším prejavom rizika vo fonde je fakt, kde strategický akciový podiel dosahuje stanovenú úroveň 70 percent.”

“To znamená, že výkyvy hodnotu fondu sú prevažne determinované vývojom na globálnych akciových trhoch.”

V prvom štvrťroku bolo z fondu stiahnutých 11 miliárd nórskych korún (1,38 miliardy dolárov). Norges Bank, ktorá fond spravuje ďalej uviedla, že koruna v priebehu štvrťroka voči niekoľkým hlavným menám posilnila a znížila hodnotu štátneho majetku o približne 183 miliárd korún.

K 31. marcu mal fond 66,2 percenta investovaných do akcií, 2,7 percenta do nekótovaných nehnuteľností a 31,2 percenta do aktív z oblasti s fixným výnosom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár