Miliardárom a lacno.

Tieto dve slová zriedkakedy pri predstave miliardára idú  dokopy, avšak zdanie často klame. Skromný miliardár je častejší jav než si možno myslíte.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

S touto kuriozitou sa môžeme stretnúť  už od Johna D. Rockfellera, ktorý nútil svojho jediného syna nosiť oblečenie po jeho staršej sestre, až po známeho Warrena Buffeta, ktorý aj po veľkých investičných úspechoch stále žije vo svojom  dome v Omahe  (štát Nebraska ) , ktorý kúpil ešte v roku 1955 za 31 000 dolárov. Títo miliardári už dávno dokázali, že nemusíte míňať peniaze, ktoré zarobíte.

Prinášame štyoch  z najúspešnejších  miliardárov dneška:

1. Azim Premji

Podľa časopisu Forbes , Premji  je zakladateľom spoločnosti  Bangalore, pod ktorú patrí spoločnosť Wipro (WIT) v hodnote 17miliárd dolárov. Indický technologický gigant údajne monitoruje množstvo toaletného papiera v rolkách používaných  v prevádzkach Wipro. Podľa denníka India Today Premji použil papierové taniere na synovej svadbe, aby ušetril peniaze.

2. Ingvar Kamprad

Zakladateľ  spoločnosti IKEA, ktorej  hodnota je viac ako 3 miliardy dolárov ochotne pripúšťa, že je šetrný k peniazom. Kamprad využíva pri svojich cestách  zľavnené letenky, riadi 15-rokov staré Volvo a má dom plný nábytku IKEA, ktorý sám poskladal. Dokonca vyhodil svojho  holiča, pretože  našiel niekoho iného,  kto ho  ostrihá za desať dolárov.

3. Michael Bloomberg

Keď sa podnikateľ  Michael Bloomberg stal primátorom  New York City, majetok mesta vzrástol o 30 miliárd dolárov . Michael Bloomberg v tej dobe vyhlasil, že celých desať rokov nosil na svojich nohách tie isté mokasíny. Bloomberg  pre New York Post uviedol : “Nemusíte vyhadzovať staré a kupovať si nové, keď môžete  použiť tie staré.”

4. Chuck Feeney

Feeney založil sieť “Duty free shops” , ktorej hodnota sa odhaduje na 1,3 miliardy dolárov potom, čo  viac ako 6 miliárd dolárov venoval  na charitu. Feeney cestuje metrom, lieta komerčnými letmi a kupuje si konfekčné oblečenie. Jeho päť detí pracovalo cez vysokú školu ako čašníci, slúžky a pokladničné.

Feeney plánuje do roku 2016 všetky svoje peniaze venovať a prerozdeliť. „Svoj posledný šek chcem venovať!!!“

Je treba  zdôrazniť, že títo štyria miliardári sú filantropi, takže čím viac šetria, tým viac aj venujú na rôzne charity a projekty. Tzv. „Giving Pledge“ je záväzok najbohatších sveta, že väčšinu svojho majetku darujú na charitu.

Ak je najbohatší človek ten, kto je spokojný aj s málom, potom sú najbohatší možno práve títo miliardári.

Preložil: Karol Staudinger

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár