Preco_Warren_Buffett_daruje_svoje_miliardy_dolarov_2016

Warren Buffett v počiatkoch založenia The Giving Pledge, čo je dobročinná iniciatíva, ktorú vytvoril s Billom a Melindou Gatesovými, telefonicky hľadal ľudí, ktorí by sa pridali.

Táto iniciatíva oslovuje najbohatších ľudí sveta, aby venovali väčšinu svojho bohatstva na filantropiu.

Jeden kolega povedal, že nebol ešte úplne rozhodnutý a jeho ženu to nezaujímalo, povedal Buffett na Summite Concordia 2016 v New Yorku v utorok. Ale ich deti ich o to poprosili a oni súhlasili, že odovzdajú svoje bohatstvo.

Spomína si na spoluprácu s Buffetom, ktorý sa pýtal všetkých tých, ktorí súhlasili podpísať listy iniciatívy, vysvetľujúcej, prečo si dotyční vybrali rozšíriť svoje bohatstvo skôr ako sa udrží v rodine.

Povedal, že nechce aby jeho vnuci „zaspali na vavrínoch“ s vedomím, že bohatstvo ich starého otca majú pevne stanovené.

„Svet prináša veľmi nerovnomerné výsledky. Som biely muž, narodený v Spojených štátoch a bol som naučený robiť správne veci v kapitalistickom svete … ale nemalo by to umožňovať mojím vnúčatám nerobiť nič iné, ako by sa sami rozhodli,“ povedal Buffett.

Tu je jeho stúpanie k miliardárom:

„Sedím so zhlukom osvedčení z Berkshire Hathaway, ktoré som kúpil pred 55 rokmi. Sú uložené v bezpečnostnej schránke. Nemajú pre mňa žiadny význam. Nemôžu pre mňa nič spraviť a ani pre moju rodinu. Je tu veľa peňazí, ktoré pre mňa nemajú žiadny reálny úžitok, ale majú obrovský úžitok pre stovky, až milióny ľudí po celom svete – pre vzdelávanie, zdravotníctvo, výskum. Môžu zmeniť životy iných ľudí. Ale pre môj život nemajú žiadny význam – čokoľvek, čo by som si mohol kúpiť, mám. Takže tu je milión využití pre tieto peniaze, ktoré môžu reálne zmeniť životy ľudí.“

Súvisiace:
Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”
Smelý plán ako zachrániť svet pre Billa Gatesa a pápeža Františka

V súčasnej dobe 156 ľudí podpísalo tento sľub, vrátane významných osobnostní vo finančnom a technologickom svete, ako je Carl Icahn a Sheryl Sandberg.

Keď sa Buffetta opýtali, či sa snažil získať aj prezidentských kandidátov Donalda Trumpa a Hillary Clintonovú, povedal:

„Nemyslím si, že Clintonovi sú na zozname rebríčka Forbes. A Trump bol na zozname Forbes, ale zdá sa, že aktívne tvrdenia o ňom sú presne tam, kde by mali byť. Nie je jedno, ako som to nazval. Nie som si istý, či by mu Bill zavolal, alebo nie. Máme zvolaných pravdepodobne väčšinu mien, ale možno sme sa ešte nedostali k …. no, možno, že nám bude volať!“

Preložila:  Jana Vdovjaková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, NYTimes

Facebook komentár