Zbrojarska-firma-Nemoze-uspokojit-prudko-rastuci-dopyt-po-delostreleckych-nabojoch-kvoli-TikToku

Nórsky výrobca zbraní uviedol, že dátové centrum sociálnej siete TikTok spotrebúva všetku elektrickú energiu v regióne, čo znamená, že spoločnosť nedokáže držať krok s rastúcim celosvetovým dopytom po munícii.

Odborníci čoraz častejšie komentujú obrovské nároky veľkých technologických spoločností a to, ako spotreba energie ich dátovými centrami spôsobuje problémy iným odvetviam.

Morten Brandtzæg, generálny riaditeľ spoločnosti Nammo, v rozhovore pre noviny Financial Times, poznamenal: “Sme znepokojení, pretože vidíme, že náš budúci rast je ohrozený ukladaním mačacích videí.”

Brandtzæg uviedol, že dopyt po delostreleckých nábojoch je 15-krát vyšší ako zvyčajne – tento trend je spôsobený vojnou na Ukrajine, v ktorej sa používa razatné delostrelectvo.

Napríklad Ukrajina by podľa neho chcela zvýšiť dennú spotrebu nábojov zo 6 000 na 65 000.

Agentúra Insider nemohla bezprostredne zistiť, či sa náboje Nammo používajú na Ukrajine – jej zákaznícku základňu, ako sa uvádza vo výročnej správe za rok 2021, tvoria v drvivej väčšine štáty EÚ a NATO, ktoré od napadnutia Ukrajiny Ruskom poskytujú Ukrajine rozsiahle obejmy darov.

V oblasti Nórska, kde spoločnosť Nammo pôsobí, však jej práce na obraných technológiách nedostávajú prednosť pred akýmikoľvek inými používateľmi elektrickej energie.

Podľa spoločnosti Elvia, dodávateľa energie v nórskom regióne Raufoss (oblasti vzdialenej približne 120 km severne od Osla) sa energia poskytuje podľa poradia, “kto prvý príde, ten prvý melie”.

Energetická spoločnosť pre FT uviedla, že nemá voľnú kapacitu, ktorú by Nammo mohlo zvýšiť, keďže už bola prisľúbená spoločnosti TikTok. Hovorca pre FT uviedol, že ak Nammo objedná väčšiu kapacitu, “potrvá určitý čas”, kým sa to podarí, pretože sieť je potrebné “posilniť”.

Brandtzæg uviedol, že zvažoval, či je náhoda, že čínsky TikTok bráni expanzii zbrojárskej spoločnosti.

Poznamenal: “Nevylučujem, že to nie je čisto náhoda, že táto aktivita je blízka zbrojárskej spoločnosti,” … “Nemôžem to vylúčiť.”

Portál Insider oslovil spoločnosť TikTok so žiadosťou o vyjadrenie.

Brandtzæg poznamenal: “Kritický priemysel musí mať prístup k energii,” … “Nemyslím si, že ide o jednorazovú záležitosť, ale o trend do budúcnosti.”

TikTok a ďalší technologickí giganti čelili kritike za svoju spotrebu energie. Ešte v júli sa v správe FT zistilo, že spotreba elektrickej energie veľkých spoločností – vrátane spoločností Microsoft, Oracle, LG, Huawei, Amazon a Dell – sťažuje výstavbu ďalších nehnuteĺností v Londýne. V dôsledku vyčerpania kapacity elektrickej siete sa v správe uvádza, že hlavné mesto by mohlo čeliť zákazu nových projektov bývania až do roku 2035.

V skoršej správe z roku 2019, ktorú vypracoval írsky prevádzkovateľ elektrickej siete EirGrid, sa zistili podobné závery pre Írsko, ktoré je obľúbenou základňou pre európske dátové centrá celosvetových spoločností.

Zistilo sa v nej, že dátové centrá môžu často vyžadovať “rovnaké množstvo energie ako veľké mesto” a do roku 2028 by mohli predstavovať “29 % dopytu po elektrickej energii v Írsku”.

Prítomnosť spoločnosti TikTok v Nórsku sa pravdepodobne nezníži vzhľadom na nedávne oznámenie spoločnosti, že do roku 2030 chce dosiahnuť nulové emisie oxidu uhličitého.

Krajina má prebytok obnoviteľnej energie – prevažne vodnej – a je obľúbenou destináciou pre dátové centrá vďaka nízkym teplotám, ktoré znižujú požiadavky na spotrebu energie na chladenie počítačov.

TikTok má tiež v pláne do novembra 2023 vybudovať podľa jej slov najväčší areál dátových centier v Nórsku.

 

Zdroj: FinancialTimes, Insider

Facebook komentár