Pocet_milionarov_vo_svedsku_a_Norsku_rychlo_narasta_2017

Správa o svetovom bohatstve zverejnená konzultačnou spoločnosťou CapGemini mapuje výskyt najbohatších ľudí na svete. Jedná sa o jedincov, ktorých majetok dosahuje v rámci cenných papierov, nehnuteľností a hotovostných rezerv aspoň 1 milión dolárov. Táto analýza neberie do úvahy hodnotu ich primárneho obydlia či zberateľských predmetov.

Počet bohatých ľudí spĺňajúcich tieto kritériá sa v Nórsku a Švédsku počas minulého roka zvýšil o 13%. Európsky priemer pritom dosahuje výšku 7,7%.

Švédsko je nováčikom na tomto zozname a medzi prvých 25 krajín sa zaradilo po prvý krát v histórii. V krajine žije 113 000 ľudí s disponibilným majetkom vo výške viac než $1 milión.

Súvisiace: Najmladšou miliardárkou na svete je nórska tínedžerka

Johan Bergström, ktorý je finančným expertom spoločnosti CapGemini tvrdí, že mnoho Švédov zbohatlo predovšetkým vďaka silnému trhu s nehnuteľnosťami a všeobecne silnej ekonomike krajiny. Uviedol: „Hlavným dôvodom rekordného počtu milionárov vo Švédsku je silný nárast cien na trhu s nehnuteľnosťami, zvýšenie HDP o 3,3% a silný nárast akciového trhu o 5,5%.“ Bergström zdôrazňuje kontrast v spôsobe, ktorým sa k svojmu majetku dopracovali bohatí ľudia vo Švédsku a v Ázii.

Pocet_milionarov_vo_svedsku_a_Norsku_rychlo_narasta_2017_1

Bergström ďalej vraví: „Rozdiel je najmä v tom, že Švédi zbohatli prostredníctvom trhu s nehnuteľnosťami a vďaka všeobecne silnej ekonomike. Bohatstvo Ázie pramení predovšetkým z veľkého podielu podnikateľov a novovznikajúcich spoločností.“

Svetový nárast počtu bohatých ľudí dosahuje hodnotu 8,2%, pričom v roku 2015 zotrvával na úrovni 4%. Čo sa týka nárastu populácie bohatých ľudí v Európe, Švédsko a Nórsko zaostávajú iba za Ruskom (19,7%) a Holandskom (13,7%).

Súvisiace: Najväčší štátny investičný fond sveta má hodnotu $1 bilión

Spoločnosti CapGemini odhaduje, že súhrnná hodnota majetku všetkých bohatých ľudí na svete presiahne do roku 2025 výšku $100 biliónov. Na vrchole rebríčka sa umiestnili Spojené štáty, Japonsko, Nemecko a Čína. V týchto štyroch krajinách sa nachádza až 60% všetkých jedincov s majetkom vyšším ako $1 milión.

Aj finančná spoločnosť Credit Suisse zostavila rebríček krajín s najväčším počtom milionárov. V dokumente Global Wealth Databook hodnotí majetok vybraných jedincov na základe hodnoty celkových aktív. Švédsko a Dánsko sa na tomto zozname umiestnili v rámci prvých 20 pozícií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár