Nova_dohoda_vytvori_najvacsiu_spolocnost_zlata_na_svete

Priemysel produkcie zlata má nového kráľa.

Kanadská spoločnosť Barrick Gold kupuje konkurenčnú skupinu Randgold, čím sa vytvorí najväčšia ťažobná spoločnosť zo sektoru zlata na svete.

Spoločný subjekt bude mať trhovú hodnotu na úrovni viac ako 18 miliárd dolárov. Akcionári spoločnosti Barrick budú vlastniť približne 67% novej spoločnosti.

John Thornton, ktorý je výkonným predsedom spoločnosti Barrick bude mať rovnakú úlohu v zlúčenej skupine, zatiaľ čo vedúci predstaviteľ firmy Randgold – Mark Bristow bude prezidentom a výkonným riaditeľom.

Súvisiace: Rebríček 10 krajín s najväčšou produkciou zlata

Barrick a Randgold v pondelok uviedli, že nová spoločnosť bude kontrolovať päť z desiatich najväčších baní sveta a bude vlastniť “najväčšie rezervy zlata medzi staršími firmami.”

Táto masívna fúzia prichádza v rámci náročného roka pre priemysel zlata. Ceny zlata zatiaľ poklesli takmer o 9% a minulý mesiac sa prvýkrát od januára 2017 znížili pod hranicu 1 200 dolárov za uncu.

Barrick a Randgold dúfajú, že spojenie síl a zlúčenie ich obrovských zdrojov im pomôže počas náročného prostredia.

Thornton ďalej poznamenal: “Naším prvoradým meradlom úspechu budú výnosy, ktoré vytvárame, a nie počet uncí, ktoré vyrábame, zároveň aj vyváženie sily a rozvážnosť, aby sme dosiahli konzistentné a rastúce výnosy pre našich vlastníkov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár