Rebricek_10_krajin_s_najvacsou_produkciou_zlata

Zlato je jedným z najvzácnejších prvkov sveta a tvorí zhruba 0,003 miliónov častíc zemskej kôry. Ale koľko zlata je každoročne vydolovaného a aké krajiny ho najviac produkujú?

V roku 2017 celosvetová ťažba zlata dosiahla 3 247 ton. Tento údaj je o 5 ton nižší ako v predchádzajúcom roku a predstavuje prvý medziročný pokles od roku 2008 (podľa GFMS Gold Survey 2018). Hnacou silou poklesu produkcie boli environmentálne problémy, zásahy proti ilegálnym ťažobným operáciám a rastúce náklady.

Súvisiace: Chemický dôvod, prečo je zlato najlepšou menou sveta

To vyvoláva otázku, ktorej sa v poslednej dobe začína venovať viac odborníkov – dosiahli sme v zlate vrcholu? Myšlienka je, že všetko jednoduché zlato už bolo objavené a prieskumníci musia kopať hlbšie, aby našli ekonomicky životaschopné ložiská. Napríklad Južná Afrika bola kedysi najväčšou krajinou produkujúcou zlato a v roku 1970 vykopala viac ako 1 000 ton, ale ročná produkcia sa odvtedy neustále znižovala. Na druhej strane sa v posledných rokoch na tejto scéne objavilo niekoľko krajín, ako rastúci producenti zlata. Čína a Rusko zaznamenali produkciu v celkovom rastúcom trende.

Rebricek_10_krajin_s_najvacsou_produkciou_zlata_graf

Ako je vidieť v nižšie uvedenej tabuľke, Čína zaberá vrchnú pozíciu celosvetových producentov zlata a vyťažila o 131 miliónov ton viac ako na Austrália, ktorá sa nachádza na druhom mieste. Rebríček top 10 producentov zostal od roku 2016 do roku 2017 nezmenený, s výnimkou Kanady a Indonézie, ktoré si vymenili piate a siedme miesto. Z najvýznamnejších producentov, Rusko zaznamenalo najväčší ročný nárast, čím sa zvýšila jeho produkcia dostala na 17 ton.

Rebricek_10_krajin_s_najvacsou_produkciou_zlata_graf_1

Nižšie sú uvedené podrobnosti o 10 krajinách s najväčšou výrobou zlata pre rok 2017.
Čína – 426 ton

Čína je už mnoho rokov najvýznamnejšou krajinou ohľadom produkcie, ktorá predstavuje 13 percent celosvetovej ťažby. Produkcia v minulom roku poklesla o 6 percent z dôvodu tlaku vlády na boj proti znečisteniu a zlepšovaniu povedomia o životnom prostredí. Očakáva sa však, že výroba sa v tomto roku zvýši z dôvodu niekoľkých vylepšeniach na existujúcich projektoch.

Austrália – produkcia 295,1 ton zlata

Hoci produkcia zlata v Austrálii v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla o 5 ton, spoločnosť MinEx Consulting vydala správu o očakávanom poklese medzi rokmi 2017 až 2057, pokiaľ sa suma vynaložená na prieskum nezdvojnásobí. Priemysel nerastov vyrába viac ako polovicu celkového vývozu Austrálie a tvorí približne 8% HDP.

Rusko – produkcia 270,7 ton zlata

Až 83 percent európskeho zlata pochádza z Ruska, ktoré od roku 2010 každoročne zvyšuje svoju produkciu. V roku 2017 tento národ zvýšil produkciu o 17 ton, a to dokonca aj vtedy, keď sa ruský rubeľ zhodnotil o 13 percent, čím výrobcovia so slabším rastom príjmov boli zasiahnutý výrobnými nákladmi. Kto je najväčším kupcom ruského zlata? Samozrejme ruská vláda, ktorá nakupuje približne dve tretiny všetkého zlata vyrábaného na miestnej úrovni.

USA – produkcia 230,0 ton zlata

Produkcia zlata v minulom roku vzrástla o 8 ton, čo predstavuje rast štvrtým rokom za sebou. Produkcia bola podporená navyšovaním v projekte Long Canyon v Nevade a projektom Haile v Južnej Karolíne. Približne 78 percent amerického zlata pochádza len z Nevady.

Kanada – produkcia 175,8 ton zlata

Kanada sa v tomto rebríčku posunula o 2 miesta nahor, z dôvodu medziročného navýšenia o 10 ton. V Toronte založenej spoločnosti Seabridge Gold sa podarilo naraziť na významné zlaté pole v severnej Britskej Kolumbii, keďže plocha ľadovcov ustúpila a odhaduje sa, že obsahuje obrovské zásoby o objeme 780 metrických ton. V nasledujúcich rokoch by to mohlo byť zdrojom zvýšenej produkcie.

Peru – produkcia 162,3 ton zlata

Produkcia zlata v Peru poklesla druhým rokom po sebe o 6 ton, a to najmä v dôsledku zásahov proti ilegálnym ťažobným operáciám v regióne La Pampa. Ťažba je významnou časťou peruánskeho hospodárstva a národ je tiež treťou krajinou s najväčšou produkciou medi na svete.

Indonézia – produkcia 154,3 ton zlata

Produkcia v krajine tohto súostrovia klesla o 11,7 percenta, čím klesla na siedmu priečku v zozname špičkových svetových výrobcov. Indonézska vláda zaviedla program daňovej amnestie, ktorý dúfal, že repatriuje peniaze zo zahraničia, čo viedlo k poklesu produkcie na nové hlavné miesta, keďže obchodníci sa zdráhali zostať v banskom priemysle.

Južná Afrika – produkcia 139,9 ton zlata

Ako sme už spomínali táto krajina, ktorá v minulosti bola najväčším producentom zlata na svete, zlaté bane Južnej Afriky každým rokom od 2008 svoju produkciu nepretržite spomaľujú, s výnimkou roku 2013, kedy produkcia vzrástla o niekoľko ton. Národ je stále domovom najhlbšieho zlatého dolu na svete – Mponeng, ktorý sa rozprestiera 4 kilometre pod zemou.

Súvisiace: Zabudnite na bitcoin, táto spoločnosť podporuje zlato ako nový digitálny spôsob platenia

Mexiko – produkcia 130,5 ton zlata

Hoci produkcia zlata od roku 2016 do roku 2017 klesla o tri tony, Mexiko zostáva konkurenčným zdrojom. Produkcia vzrástla z 50,8 ton v roku 2008 na viac ako 130 ton v minulom roku, čo je jedno z najväčších navýšení za deväť rokov. Mexiko je príťažlivým miestom pre ťažbu z dôvodu relatívne nízkych nákladov na reguláciu.

Ghana – produkcia 101,7 ton zlata

Ghana je druhý najväčším producentom zlata v Afrike a je známa aj svojimi zásobami rôznych priemyselných nerastov. Produkcia tohto drahého kovu v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla o 7 ton a predstavuje viac ako 20 percent z celkového vývozu krajiny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, U.S. Global Investors

Facebook komentár