Pápež Francis v stredu odsúdil ako “otrockú prácu” podmienky pre stovky pracovníkov, ktorí boli zabití po kolapsu továrni v Bangladéši a vyzval politických predstaviteľov, aby bojovali s nezamestnanosťou rozsiahlou kritikou “sebeckého zisku”.

Pápež povedal, že bol obzvlášť prekvapený, že zamestnanci v továrni neďaleko Dháki sú zaplatení iba 38 eurami ($ 50) za mesiac.

“To sa volá otrocká práca!” pápež tieto vyjadrenia spomenul podľa  rádia Vatikán, vo svojom kázaní na súkromnej omši v jeho rezidencii pri príležitosti 1. mája.

Bolo potvrdených viac ako 400 mŕtvych pracovníkov a desiatky z nich bolo po kolapse nezvestných, ku ktorému došlo na predmestí hlavného mesta Dhaka v minulom týždni, čo predstavuje najhoršiu priemyselnú katastrofu v tejto krajine.

Pápež pri omši povedal: “V súčasnej dobe je v tomto svete páchané otroctvo proti niečomu krásnemu, čo nám Boh dal – schopnosť vytvárať, pracovať a mať vlastnú dôstojnosť.”

Počas dňa, kedy sa demonštranti zhromaždil po celom svete proti nekalým pracovným podmienkami a nezamestnanosti poznamenal: “Koľko bratov a sestier sa ocitne v tejto situácii!”.

“Nevenuje sa pozornosť spravodlivému vytváraniu pracovných miest, pretože sa len pozerá na súvahy a to iba z pohľadu na to, ako zarobiť. To ide proti Bohu!” – uviedol pápež vo svojom odmietavom postoji, proti týmto praktikám.

Argentínsky pápež, predtým arcibiskup z Buenos Aires – Jorge Bergoglio, sa stal mocným hlasom, ktorý je na strane chudobných v jeho vlasti, proti ničivej hospodárskej kríze.

Od svojho zvolenia pápeža v marci opakovane vyzval rímsko-katolícku cirkev, aby bola bližšie k ľudom, ktorí to potrebujú a povedal, že chce “chudobnú cirkev pre chudobných”.

76-ročný pápež neskôr prehovoril k tisíckam stúpencov na námestí svätého Petra a svojimi vyjadreniami vyzýval politikov pre boj s nezamestnanosťou a vyzval k väčšej sociálnej spravodlivosti, proti “sebeckému zisku”.

Taktiež vo svojom týždennom vyjadrení poznamenal: “Apelujem na politikov, aby vyvinuli maximálne úsilie za účelom zlepšenia situácie na trhu práce.”

Taktiež povedal: “Práca je zásadná pre dôstojnosť ľudu.”

Hovoril aj o tom, že “trh práce čelí problémom v rôznych krajinách” – zjavný dôkaz krízy nezamestnanosti, ktorá postihuje Európu.

Nezamestnanosť je často spôsobená “ekonomickým poňatím spoločností založených na sebeckosti zisku, mimo hranice sociálnej spravodlivosti,” – povedal.

Vatikán je často ostro kritický proti neregulovanému kapitalizmu, a to najmä v posledných rokoch počas globálnej finančnej krízy.

“Nechceme dôstojnosť založenú na moci, či kultúre peňazí! Chceme dostávať dôstojnosť z práce,” a tiež dodal, že veľa politických a ekonomických systémov “vykonalo rozhodnutia, ktoré znamenajú využívajúci ľudí”.

Zdroj: AFP

Facebook komentár