V_azii_sa_kazde_dva_dni_objavi_novy_miliardar_2017

Investičná spoločnosť UBS vo štvrtok zverejnila štúdiu, podľa ktorej celkový majetok miliardárov v Ázii stúpol v roku 2016 na hodnotu $6 biliónov. V Ázii sa údajne každé dva dni objaví nový jedinec s výškou majetku udávanou v miliardách dolárov.

Výskum uvádza, že počet superbohatých jedincov sa zvyšuje v miere až o 17% za rok. To je spôsobené predovšetkým rozširovaním sa miliardárskej triedy obyvateľstva a výrazným rastom komoditného, priemyselného, finančného a technologického sektora.

Josef Stadler, ktorý je v spoločnosti UBS riaditeľom oddelenia služieb pre superbohatých jedincov, v rozhovore povedal: „Mohli by sme bez výčitiek tvrdiť, že k nárastu bohatstva nepriamo prispeli vlády, regulačné úrady a centrálni bankári.“

Americký Federálny rezervný systém pristúpil od decembra roku 2015 k zvyšovaniu referenčnej úrokovej sadzby už štyrikrát. Napriek tomu dnes dosahuje hodnotu 1% až 1,25%, čo aj naďalej predstavuje jej historicky najnižšiu hodnotu. Spolu s Fedom si aj niekoľko ďalších centrálnych bánk zaumienilo dosiahnuť postupnú normalizáciu monetárnej politiky. Napriek tomu sú mnohí poskytovatelia pôžičiek frustrovaní z pasívneho prístupu k sprísňovaniu podmienok na finančnom trhu, ktorým sa vyznačujú niektoré z najväčších centrálnych bánk po celom svete.

UBS tiež tvrdí, že Spojené štáty ešte stále zaznamenávajú najvyššiu koncentráciu bohatstva miliardárov. No v prípade, že bude súčasný trend pokračovať aj naďalej, miliardári z Ázie pravdepodobne pokoria svojich konkurentov zo Západu už v rámci najbližších štyroch kovov.

Vzniká most medzi kapitalizmom a altruizmom

Pri explózii miliardárskeho bohatstva je zaujímavé sledovať, v ktorých oblastiach spoločenského života sa novovznikajúci superbohatí jedinci najviac izolujú od menej úspešnej časti populácie. Stadler však tvrdí: „Myslím si, že sme svedkami presne opačného prípadu. Tento fakt prekvapil aj nás. Je očividné, že sa v súčasnosti objavuje akési premostenie medzi kapitalizmom a altruizmom. Konkrétne údaje hovoria o tom, že 1 500 miliardárov priamo či nepriamo zamestnáva viac než 28 miliónov ľudí. A to je rovnaké množstvo zamestnancov, aké spadá pod celkovú pracovnú silu Veľkej Británie.“

Súvisiace:
Počet milionárov vo Švédsku a Nórsku rýchlo narastá
Bohatí ľudia bojujú proti ekonomickej nerovnosti

Stadler ďalej vysvetľuje, že miliardári sa stávajú čoraz významnejšou zložkou technologickej komunity. S tým je spojené zavádzanie nových disruptívnych technológií. Vraví: „Hodnota, ktorú so sebou prinášajú disruptívne inovácie je oveľa väčšia ako straty spôsobené elimináciou niektorých pracovných pozícií. Až 98% hodnoty, ktorá je vytvorená inovatívnymi technológiami, sa vracia naspäť do spoločnosti. Iba zvyšné 2% si ponechávajú samotní inovátori. Na základe toho môžeme tvrdiť, že miliardári sú na jednej strane schopní vystavovať sa premysleným rizikám a na druhej strane vo veľkej miere prispievajú k všeobecnému blahu ľudskej spoločnosti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár