Ľudia by sa mali viac obávať „sledovania umelej inteligencie“ než všeobecnej umelej inteligencie.

Ľudia by sa mali viac obávať „sledovania umelej inteligencie“ než všeobecnej umelej inteligencie.

Miliardár zo sektoru technológií – Peter Thiel je presvedčený, že ľudia by sa mali viac obávať „sledovania umelej inteligencie“ než všeobecnej umelej inteligencie, čo sú hypotetické systémy AI (umelej inteligencie) s nadľudskými schopnosťami.

Investor z oblasti rizikového kapitálu, ktorý spolu-zakladal veľkú dátovú firmu Palantir, v nedávnom rozhovore na podujatí v Miami poznamenal, že na ceste k AGI (všeobecnej umelej inteligencií) vznikne aj umelá inteligenciu na sledovanie, ktorú opísal ako „komunistickú totalitnú technológiu“.

Thiel ďalej poznamenal, že tí, ktorí sa obávajú AGI, v skutočnosti „nevenujú pozornosť okolnostiam, na ktorých skutočne záleží,“ a dodal, že vlády budú používať technológiu rozpoznávania tváre poháňanú AI na ovládanie ľudí.

Súvisiace: Čína zaútočila na súkromné firmy z dôvodu rozpoznávania tváre

Jeho komentáre prichádzajú tri roky po tom, čo agentúra Bloomberg oznámila, že „Palantir o vás vie všetko“.

Spoločnosť, ktorá má trhovú hodnotu vo výške 48 miliárd dolárov, vyvinula technológiu na vyhľadávanie údajov, ktorú spravodajské agentúry a vlády používajú na sledovanie a na zistenie podozrivých správaní v rámci verejných a súkromných databáz. Medzi ich zákazníkov údajne patrí CIA, FBI ako aj americká armáda.

AGI, ktorá býva vykreslenou v negatívnom svetle v sci-fi filmoch ako „The Terminator“ a „Ex Machina“, je sledovaná spoločnosťami ako DeepMind, do ktorých Thiel investoval predtým, ako ju získal gigant Google. V závislosti od toho, koho sa spýtate, časový rozsah dosiahnutia AGI sa pohybuje od niekoľkých rokov, cez niekoľko desaťročí, po niekoľko stoviek rokov až po nikdy.

Medializácia okolo AGI sa v poslednej dobe zmenšila, pretože ľudia si uvedomili, že napriek niektorým sľubným objavom, je pred nami ešte dlhá cesta. Najpokročilejšie systémy AI zostávajú relatívne „slabé“ a nie sú schopné vykonávať „všeobecné“ úlohy. Umelá inteligencia, ktorá môže hrať stolovú hru „Go“, ku príkladu nevie ani namaľovať obraz.

Thiel, známy libertarián, ktorý tiež spolu-zakladal spoločnosť PayPal a je členom predstavenstva skupiny Facebooku, poznamenal, že Silicon Valley v súčasnosti o AGI toľko nehovorí, ako pred 6 alebo 7 rokmi.

Predtým, než sa pýtal, prečo sa diskusia o AGI úplne zanikla, poznamenal: “Nehovorí o tom ani Elon, ale už aj Larry (Page z Google) je na Fidži a nezdá sa, že by na tom pracoval, až tak tvrdo.”

Murray Shanahan, vedúci výskumný pracovník v spoločnosti DeepMind, na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Thiel poskytol „zaujímavý pohľad“ na AGI. Nereagoval okamžite, keď ho agentúra CNBC požiadala o upresnenie.

Súvisiace: Microsoft chce reguláciu technológie rozpoznávania tváre

V tom istom rozhovore Thiel postavil umelú inteligenciu (AI) proti kryptomenám a povedal, že by radšej videl úspech tej druhej.

„Ak hovoríme, že kryptomeny sú libertariánske a že sú v podstate silou decentralizácie, potom si myslím, že by sme mali byť ochotní povedať, že AI, najmä v podobe sledovania cez slabšie technológie (low-tech), je v podstate komunistická.

Ďalej uviedol: „Ak to chcete označiť za technologické preteky… chcem, aby krypto-decentralizovaný svet fungoval.“

Thiel dodal, že vníma svoje „nedostatočné investovanie“ do bitcoinu, len niekoľko hodín po tom, čo sa najpopulárnejšia kryptomena na svete vyšplhala na nové historické maximum, tesne nad 66 000 dolárov za mincu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár