Umela_inteligencia_slubuje_zvysenie_udrzatelneho_investovania

Investiční manažéri v environmentálnom, sociálnom a správne vedenom sektore (ESG) sa snažia získať výhodu pomocou umelej inteligencie – počítačovej disciplíny, ktorú už používajú niektoré z najúspešnejších hedžových fondov na svete.

Finančníci tvrdia, že stroje môžu prechádzať obrovským množstvom údajov o ESG v sektore, v ktorom sú informácie často predkladané nekompatibilným spôsobom z dôvodu chýbajúcich predpisov o vykazovaní.

„Vieme, aké údaje potrebujeme,“ uviedla Jennifer Wu, vedúca divízie investovania do sektoru ESG, vrámci spoločnosti JPMorgan Asset Management, ale „hľadáme aj niekde inde, kde ich vieme nájsť.“

Wu ďalej uviedla, že zatiaľ čo niektoré spoločnosti nemusia napríklad podávať správy o svojej uhlíkovej stope, existujú aj iné spôsoby, ako zistiť, čo v tomto smere robia. Použitím umelej inteligencie (AI) a určením kľúčových slov v patentových spisoch môže JPMorgan nájsť spoločnosti, ktoré sú prepojené s novými nízko-emisnými technológiami.

„Ak uvažujete o údajoch, nikto nevie všetko prečítať,“ povedal Ravit Mandell, hlavný analytik údajov v spoločnosti JPMorgan, ktorý nedávno pomohol spustiť tzv. Algoritmus „Themebot“ – určený na identifikáciu relevantných informácií z neštruktúrovaných údajov.

Ostatné spoločnosti používajú podobné metódy. Použitím analytického tímu so zameraním na údaje môžu manažéri portfólia získať prístup k podrobnejším informáciám, ktoré sú zvyčajne k dispozícii od tretej strany, uviedol Richard Nackenson, ktorý v spoločnosti Neuberger Berman prevádzkuje fond o rozdielnych rozsahov kapitalizácie.

Jeden príklad toho, ako by pri tradičnej analýze mohli uniknúť kľúčové témy udržateľného investovania, je možné vidieť v analýze spoločnosti Ball Corporation, ktorá je jedným z najväčších výrobcov hliníkových plechoviek v USA. Nackenson uviedol, že firmu Ball hodnotili ratingové agentúry z pohľadu udržateľnosti negatívne a to z dôvodu jej vysokej spotrebe energie. Pri pohľade hlbšie na údaje spoločnosti ohľadom environmentálnych stratégií a jej produktov, avšak analytický tím dát spoločnosti Neuberger príležitosť pre budúcu výkonnosť videl.

Súvisisace: Generácia Milénia uprednostňuje etické investície pred vysokými výnosmi

Ďalej poznamenal: „Mnoho ľudí neuznalo, že viac ako 75% hliníka, ktorý bol kedy vyrobený, sa stále používa. Z dlhodobého hľadiska tak znižuje spotrebu energie a znečistenie.“ Okrem toho sa mení vkus a správanie spotrebiteľov, pretože ľudia si viac uvedomujú environmentálne problémy spôsobené plastmi, a to je dobrá správa pre spoločnosť ako Ball.

Napriek tomu finančníci varujú, že stále existujú obmedzenia, čo môžu analýza údajov a umelá inteligencia urobiť.

Spoločnosť Lazard Asset Management v nedávnej výskumnej správe upozornila: „Z definície vyplýva, že údaje sú svojou povahou prezerané spätne,“ … „Ak predpokladáme, že ESG údaje ovplyvňujú ceny akcií, znamená to, že historické údaje by sa už v aktuálnych cenách mali odrážať.“

Sudhir Roc-Sennett, portfólio manažér spoločnosti Vontobel dodal, že pokiaľ ide o regulačné riziko, umelá inteligencia nemusí byť najvhodnejším nástrojom na analýzu environmentálneho, sociálneho a správne vedeného sektora (ESG).

Nakoniec poznamenal: “Pozeráme sa na veľké výkonné spoločnosti, ktoré majú tendenciu byť dominantnými hráčmi vo svojej oblasti,” … „Avšak regulácia môže spôsobiť existenčné riziko a tu musia analytici hovoriť s manažmentom a konkurenciou, zákonodarcami a právnikmi. Potrebujete ľudí, aby vedeli nájsť čo najviac informácií. “

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár