Virtuálne asistentka spoločnosti Amazon - Alexa.

Virtuálne asistentka spoločnosti Amazon – Alexa.

  • Zoznámte sa s Abbie, umelou inteligenciou, ktorá pomáha vykonávať obchody v oblasti s pevnými výnosmi u manažéra spravujúceho cez 500 miliárd dolárov – AB
  • Abbie vykonáva banálne a opakujúce sa úlohy, ktoré by inak boli na nižších zamestnancoch
  • Konečným cieľom Abbie je dohodnúť niekoľko miliónove obchody s inými finančnými spoločnosťami.

“Vždy ma ženie do práce.”

Gavin Romm, portólio manažér finančného gigantu AB, nehovorí o vedúcom pracovníkovi vo firme alebo o novom letnom stážistovi. Hovorí o Abbie, 12 týždňov starej výkonnej virtuálnej asistentke s umelou inteligenciou, ktorá rýchlo preberá obchodovanie s pevnými výnosmi u finančného manažéra spravujúceho viac ako 500 miliárd dolárov.

Podľa Romma, môže po vykonaní investičného rozhodnutia trvať mladšiemu zamestnancovi až 30 minút, kým pretaví inštrukcie portfólio manažéra do skutočnej objednávky v obchodnom systéme. Abbie to vykoná v priebehu sekúnd, keďže vloženie inštrukcií nevyžaduje zásah človeka. Pracovníci sa teda môžu sústrediť na sofistikovanejšie úlohy.

Romm poznamenal: “Daný portfólio manažér na ručnom vytváraní obchodu ušetrí čas a tento potom venuje kontrole obchodu a zabezpečeniu dodržiavania pokynov portfólia klientov prostredníctvom našho systému dodržovania pravidiel obchodovania”, … “A portfólio manažér a obchodník dostanú svoje obchody na stôl oveľa rýchlejšie.”

Súvisiace: 5 dôvodov prečo sa pomalá revolúcia robotov chystá zrýchliť

Romm začal vytvárať nástroj spolu s Timom Morbellim, vedúcim úverového obchodovania a 5-členným tímom vývojárov, čo pred štyrmi mesiacmi zahrnulo aj portfóliovú analytičku Susan Joyceovú. Morbelli bol aj zozname stúpajúcich hviezd Wall Streetu.

Podľa Morbelliho sa Abbie už používa celosvetovo a vykonáva 30-50% všetkých obchodov s pevnými výnosmi v investičnej spoločnosti AB. Abbie sa podieľala na viac ako 9000 realizovaných obchodoch, v celkovej hodnote 18,5 miliárd dolárov.

Financny_manazer_vybudoval_pre_Wall Street_virtualnu_asistentku_1

Výhody umelej inteligencie (UI) sú už dávno propagované aj na Wall Street. Nedávna správa konzultačnej firmy Autonomous Next ukázala, že 2,5 milióna zamestnancov v oblasti finančných služieb v USA už boli vystavení technológiám UI, a to ako u front-office, tak middle-office, aj back-office. Výskum ukázal, že v prípade Wall Street by sa umelá inteligencia dala premietnúť do úspor nákladov v hodnote 1 bilióna dolárov.

Pokiaľ ide o Abbie, Romm a Morbelli majú veľké nádeje. V súčasnosti Abbie preberá banálne a časovo náročné úlohy obchodníkov a portfólio manažérov. Ale čoskoro by mohla mať aj vačšiu zodpovednosť.

Morbelli povedal, že finančná spoločnosť AB testuje, či Abbie dokáže navrhnúť obchody na základe dát a vlastných modelov zhromažďovaných v rámci firmy.

Napríklad, členovia kvantitatívneho tímu AB, by mohli zdieľať svoje nápady so základným tímom a ďalšími oddeleniami. Následne, obchodníci, použijúc všetky tieto informácie, rozhodnú, akú investíciu urobiť.

Morbelli povedal, že v budúcnosti by Abbie mohla tento proces zautomatizovať. Vzhľadom k tomu, že Abbie je už pripravená na dáta z rôznych tímov, môže teda “vyberať z mozajky najlepších informácií a skladať všetko dohromady.

Súvisiace: Umelá inteligencia už vie lepšie čítať a porozumieť ako ľudia

Morbelli ďalej poznamenal: “Abbie poskytne zoznam možností, my potom budeme schopní tieto možnosti rozoberať, namiesto vytvárania zoznamu a následnej diskusie o tomto zozname.”

Ale to je len jedna časť nádejí pre Abbie. Jedného dňa môže byť schopná hovoriť s ďalšími robotmi z Wall Street aby vyjednávala a vykonávala dlhopisové obchody v miliónových hodnotách – avšak ľudia budú stále potrební na vytváranie a udržiavanie algoritmov, ktoré umožnia Abbie fungovať.
Morbelli povedal, že spoločnosť AB o tomto rokovala s bankou Wall Street, ale odmietol uviesť detaily.

Romm nakoniec zažartoval: “Abbie je naša najlepšia priateľka.”

Preložila: Patricia Hrúzová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár