Akcie-firmy-Arm-ktora-navrhuje-cipy-s-AI-vzrastli-az-o-25-percent

Najväčšia verejná ponuka akcií od roku 2021 je tu.

Po takmer dvojročnom suchu na trhu IPO sa britskému dizajnérovi čipov Arm na konci tohto týždňa podaril úspešný debut na burze Nasdaq, ktorý skončil v zisku 25 % a priniesol spoločnosti trhovú kapitalizáciu na hodnote približne 65 miliárd dolárov.

Spoločnosť začala obchodovanie v New Yorku vo štvrtok popoludní (v štvrtok večer) s 95,5 miliónmi akcií pod označením “ARM. Obchodovanie sa začalo na úrovni 56 dolárov za akciu, čo už bol 10 % zisk nad počiatočnou cenou ponukou, a ukončilo sa na úrovni 63,59 dolárov.

Výrazne ziskové spustenie obchodovania predstavuje najväčšiu prvotnú verejnú ponuku v tomto roku a najväčšiu od roku 2021, keď sa na trhu objavil výrobca elektromobilov Rivian.

Všeobecný akciový index Dow Jones si vo štvrtok pripísal viac ako 330 bodov, čím zaznamenal najlepší deň od augusta, keďže investorov tieto správy potešili.

SoftBank, ktorá v roku 2016 získala spoločnosť Arm za 32 miliárd dolárov, si ponechá približne 90 % akcií spoločnosti.

Hoci mnohí ľudia o spoločnosti Arm pravdepodobne nepočuli, väčšina z nich jej produkty používa každý deň. Spoločnosti Apple, Samsung, Nvidia a Google využívajú návrhy a smernice spoločnosti Arm na výrobu svojich čipov. Firma má zásadný význam pri výrobe smartfónov, notebookov, videohier, televízorov a jednotiek GPS.

Podľa minulotýždňového oznámenia záujem o účasť na ponuke ako kľúčoví investori prejavili spoločnosti vrátane Apple, Google, Nvidia, AMD, Samsung a TSMC.

Mnohé z licenčných poplatkov spoločnosti Arm pochádzajú z produktov vydaných pred desiatkami rokov. Približne polovica príjmov spoločnosti z licenčných poplatkov, ktoré v roku 2022 predstavovali 1,68 miliardy dolárov, pochádza z produktov vydaných v rokoch 1990 až 2012.

Generálny riaditeľ spoločnosti Arm – Rene Haas po IPO poznamenal: “Z dnešného dňa máme veľkú radosť,” … “Máme za sebou skvelý deň pre spoločnosť,“ … „Naši bankári hovoria, že ak môžete stanoviť cenu na hornej hranici rozpätia a a ísť ešte vyššie, je to naozaj pozitívne. Práve tam sme skončili a nemôžeme byť spokojnejší.”

Pre britského výrobcu čipov sa jedná o vysokú prémiu. Pri ocenení 60 miliárd dolárov by bol násobok ceny k zisku spoločnosti Arm na základe výsledku zisku za posledný fiškálny rok na hodnote viac ako 110-násobku. To je porovnateľné s ocenením spoločnosti Nvidia, ktorá sa obchoduje na úrovni 108-násobku zisku, ale bez prognózy 170 % rastu spoločnosti Nvidia v aktuálnom štvrťroku.

V prezentácii pre investorov spoločnosť Arm uviedla, že očakáva, že celkový trh s jej čipmi bude mať do roku 2025 hodnotu približne 250 miliárd dolárov, vrátane rastu v oblasti čipov pre dátové centrá a automobily. Príjmy spoločnosti Arm vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil v marci, sa oproti predchádzajúcemu roku znížili o menej ako 1 % na 2,68 miliardy dolárov.

Závan opotimizmu na trhu IPO

Realizácia počiatočných verejných ponúk akcií (IPO) klesla na najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov, keďže obavy z recesie a vysoké úrokové sadzby viedli k zníženiu ocenení. Wall Street vníma vstup spoločnosti Arm na burzu ako meteorologický balón pre množstvo technologických spoločností, ktoré čakajú na vstup na burzu.

Spoločnosť Goldman Sachs v lete oznámila, že jej príjmy z investičného bankovníctva v druhom štvrťroku 2023 prepadli až o 20 %. Celkovo zisk v tomto štvrťroku medziročne poklesol o 58 % na 1,2 miliardy dolárov.

Banka Goldman Sachs bola hlavným upisovateľom pri IPO. Akcie banky vo štvrtok uzavreli v zisku 2,9 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár