Startupy_umelej_inteligencie_dosiahli_rekordny_stvrtrok

Podľa nedávno publikovaného reportu z MoneyTree za Q1 2018, americké startupy (začínajúce firmy) zaoberajúce sa umelou inteligenciou, zaznamenali už v prvých troch mesiacoch roka rekordný štvrťrok, keď v 116 dohodách získali vstupný kapitál o objeme 1,9 miliardy dolárov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku to predstavuje nárast o 29%.

Pre porovnanie: digitálne zdravotnícke spoločnosti v prvom štvrťroku získali 1,4 miliardy dolárov, zatiaľ čo spoločnosti počítačovej ochrany len 528 miliónov dolárov.

Silné čísla pre umelú inteligencu (UI) v prvom štvrťroku boli posilnené viacerými významnými obchodmi v tejto oblasti, vrátane 153 miliónov dolárov (série B) pre stratup UiPath, 112 miliónov dolárov (v sérii A) pre Pony.ai a okolo 100 miliónov dolárov pre C3 IoT.

Startupy_umelej_inteligencie_dosiahli_rekordny_stvrtrok_graf

Tok peňazí do startupov z oblasti umelej inteligencie sa zvyšuje vďaka rozvoju vyspelej počítačovej technológie ako je počítačové vzdelávanie, rozpoznávanie reči a obrazu a ich presunu z počítačových laboratórií do komerčnej sféry. Mnohé z týchto produktov umelej inteligencie majú potenciál dramaticky ovplyvniť hlavné priemyselné odvetvia, od automobilov až po maloobchod.

Všetky zavedené technologické giganty – Google, Facebook, Amazon a Microsoft – míňajú nemalý objem finančných prostriedkov na ich rozvoj schopností, pre oblasť umelej inteligencie. Avšak explózia startupov (začínajúcich firiem) tiež prispieva k pretekom o vývoj nových produktov a služieb, ktoré schopnosti umelej inteligencie zvyšujú.

Začínajúce firmy z oblasti umelej inteligencie pochádzajú z Rumunska, Číny a Silicon Valley.

Rumunská spoločnosť -UiPath, pôsobiaca v New Yorku, sa zaoberá softvérovou robotikou a využíva umelú inteligenciu na vykonávanie náročných počítačových operácií, ktoré ľudia robiť nebudú. UiPath potvrdila, že ich získanie finančných prostriedkov (fundraisung) prebehlo v hodnote 153 miliónov dolárov a bolo vedenéinvestičnými skupinami ako Accel Partners, capitalG a Kleiner Perkins Caufield & Byers, čím sa jej trhová kapitalizácia navýšila na 1,1 miliardy dolárov.

Kalifornsko-Čínsky startup – Pony.ai, pôsobiaci vo Fremonte pôsobí v oblasti samoriadiacich automobilov v poslednom kole financovania získal kapitál vo výške 112 miliónov dolárov z Comcast Ventures, Legend Capital a Sequoia Capital China.

Kalifornská spoločnosť z Redwood City, zaoberajúca sa preferenčnými analýzami – C3 IoT získala kapitál vo výške 100 miliónov dolárov od mien ako Sutter Hill Ventures, The Rise Fund a TPG Growth.

Toto sú tri obrovské finančné investície z 34, ktoré boli v USA za prvý krvartál o hodnote vyššej ako 100 miliónov dolárov. Predstavovali 34% celkových investícií (za štvrťrok), ktoré smerovali do začínajúcich firiem.

Súvisiace: 5 dôvodov prečo sa pomalá revolúcia robotov chystá zrýchliť

Dve z troch najväčších investícií do oblasti umelej inteligencie boli v počiatočnej fáze, následujúc trend 10% rastu pre oblasť investícií, práve v tomto štádiu.

Počiatočné investície to oblasti umelej inteligencie, ktoré pomáhali rozbiehať nové spoločnosti, predstavovali len 26% celkových investícií, pričom v predchádzajúcom štvrťroku to bolo 35%.

V rade priemyslených odvetví, financovanie všetkých amerických startupov sa v prvom kvartáli navýšilo o 4%, až na 21,1 miliardy dolárov, vrámci 1206 obchodných príležitostí. No tento počet je ovplyvnený väčšími obchodmi. Celkový počet investícií v podstate za štvrťrok klesol o 2%.

Preložila: Patricia Hruzova

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxBusiness, WSJ

Facebook komentár