Preco_bitcoin_zatial_urcite_nenahradi_zlato

Bitcoin je “digitálne zlato” – prinajmenšom to tvrdia jeho horliví obhajcovia.

Tvrdia, že táto digitálna mena je odpoveďou 21. storočia na drahé kovy a jedného dňa môže nahradiť zlato ako veľký a bezpečný zdroj pre investorov.

Ale je pravdepodobné, že bitcoin čoskoro skutočne nahradí zlato v očiach investorov? Podľa analytika spoločnosti Morningstar Equity Research – Kristoffera Intona, odpoveďou je jasné nie.

V nedávnej správe pre investorov, analytici stanovil päť kritérií, podľa ktorých zlato splnilo to, čo je známe “ako investícia do bezpečného útočiska” – a ak by bitcoin a ďalšie virtuálne meny chceli uspieť musia splniť určité kritéria – teda aby sa mohli považovať za investíciu rovnajúcu sa (alebo nadradenú) lesklému drahému kovu.

Súvisiace: Svetová banka vydá dlhopis založený na Blockchaine

Tieto kritériá nezahŕňa volatilita – niečo, čomu sa investori chcú za každú cenu vyhnúť pri investícií do aktív považovaných za bezpečný prístav. Bitcoin je neslávne náchylným k extrémnym záchvatom volatility. V priebehu roka sa jeho cena z približne 4 000 dolárov vyšplhala na takmer 20 000 dolárov a predtým klesla na približne 6 500 dolárov.

Takže čo sú všetky tie faktory? Medzi päť oblastí patrí likvidita, účel, nedostatok ponuky, budúca istota dopytu a trvanlivosť.

Inton poznamenal, že zlato úspešne splnilo každú oblasť z týchto kritérií, zatiaľ čo bitcoinu sa to darí len pri dvoch.

Morningstar Equity Research.

Morningstar Equity Research.

 

Po prvé, likvidita. Investičný majetok sa musí obchodovať pravidelne a bitcoin je pozoruhodne nelikvidným, keďže investori z oblasti kryptomien svoje digitálne mince hromadia. Inton napísal: “Súčasné úrovne obchodovania vidia denný objem na hodnote približne 0,5% spomedzi všetkých existujúcich bitcoinov,” … “Zlato dosahuje svoj priemer pri hodnote viac ako 5-násobku tohto objemu, pričom sa pravidelne zobchoduje takmer 3% podiel všetkého existujúceho zlata.”

Ďalej: Okrem toho, že zlato je všeobecne uznávanou rezervou s hodnotou, má skutočne aj svoj funkčný účel – od jeho využitia v počítačoch k okrasným šperkom a zubárstvu. Jediným účelom Bitcoinu je úloha meny a hodnoty – a v súčasnosti je len zriedka využívaná na skutočné nákupy.

Bitcoinu je však nedostatok, čo predstavuje nevyhnutnú zložku na udržanie hodnoty. Podľa pravidla zapísaného do svojho kódu od prvého dňa, bude môcť byť vyťažených maximálne len 21 miliónov bitcoinov.

Existuje budúca istota dopytu pre bitcoin? Táto odpoveď je veľmi veľkou neznámou. Tejto virtuálnej mene sa za menej ako desať rokov podarilo dostať cez obdobia významných technologických a politických prevratov. Aj keď sa kryptomeny dostanú do hlavného prúdu, neexistuje žiadna záruka že by bitcoin mal byť jedným z konečných víťazov. Naopak, zlato bolo všeobecne uznávané ako hodnota, viac než 5 000 rokov ľudskej histórie – čo predstavuje celkom bezpečnú stávku pre investorov, keďže odvtedy neustále udržuje všetku svoju hodnotu.

Súvisiace: Prečo Bitcoin nikdy nenahradí zlato?

Napokon, je tu trvácnosť, otázka, či daný investičný zdroj bude aj cez dlhé časové obdobia rovnakým. Zlato je drahocenný kov, ktorý sa neznečistí; taktiež nie je možné rozkladu ani poškodeniu. (Hoci ak ľudia prestane používať bitcoin, sieť sa bude zhoršovať v kvalite a môže úplne zmiznúť, zlato bude existovať naďalej aj vtedy, keď sa od zajtra prestane používať ako investičný nástroj).

Inton nakoniec poznamenal: “Myslíme si, že je nepravdepodobné, že by kryptomeny vedeli výrazne pritiahnuť investičné doláre z aktív, ktoré sú považované za bezpečné útočisko, akým je zlato,” … “Pokiaľ ide o kryptomeny, aby sme mohli napadnúť investičný, bezpečný status zlata, myslíme si, že bude potrebná dodatočná istota v súvislosti s používaním technológie blockchain, dodatočnou istotou v súvislosti s popularitou jednej kryptomeny nad druhou a vyšší objem obchodovania.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Yahoo

Facebook komentár