Zlato_tento_rok_prekona_akcie_2018

Zlato nedávno na medziročnom základe zaznamenalo 5-percentný zisk. Nevyzerá to veľmi vzrušujúco, ale v rovnakom období sa americký akciový index S&P 500 nachádza v červených číslach (strate) – prvýkrát za takmer desaťročie sa tak akciové trhy začiatkom mája nachádzali v negatívnom území.

Žltý kov je známy jedným faktom – mnohí investori ho majú vo svojom portfóliu a tak je obchodovaný aj cez nepriame trhy. To zdôrazňuje jeho dlhoročnú úlohu ako atraktívnu diverzifikáciu a ukladateľa hodnoty.

Výkon: akciový index S&P 500 a cena zlata v roku 2018.

Výkon: akciový index S&P 500 a cena zlata v roku 2018.

Zlato bolo pod tlakom posilňujúceho amerického dolára a v mesiaci máj sa dostalo k historicky nižším cenám. Ako sme už zdôraznili, jedná sa o ideálny vstupný bod v očakávaní neskorého letného nárastu pred obdobím Diwali a indickej svadobnej sezóny, počas ktorej sa dary zlatých šperkov považujú za priaznivé. Dopyt v Číne po zvyšok roka taktiež vyzerá sľubne.

Dopyt Indie po zlate je oslabený, ale vhodné obdobie monzúnov by to mohlo pomôcť zmeniť.

Podľa poslednej správy Svetovej Rady pre Zlato (World Gold Council – WGC), dopyt Indie po zlatých šperkoch v prvom štvrťroku oproti rovnakému obdobiu minulého roka poklesol o 12 percent. Spotreba klesla na 87,7 metrických ton v porovnaní s 99,2 tonami v prvých troch mesiacoch roku 2017. Prispením k tejto slabosti bola skutočnosť, že v prvom štvrťroku bolo menej priaznivých dní ako v tom istom období za obdobie posledných troch rokov.

To však nasledovalo po monumentálnom štvrtom štvrťroku 2017, kedy dopyt po zlate (v druhom najväčšom spotrebiteľovi sveta) dosiahol úroveň 189,6 metrických ton – čo predstavuje rekord v celom časovom období, takže sa pokles očakával.

Pri pohľade do budúcnosti sa odhaduje, že India bude mať toto leto monzúnové obdobie v “normále”. To pre obchodovanie s ich milovaným zlatom predstavuje pozitívnu správu. Tretina indického dopytu v zlate pochádza od vidieckych poľnohospodárov, ktorých výnosy z úrody závisia od dažďov, v rámci zdravého monzúnového obdobia. Keď tento subkontinent zažije sucho, ako sa tak udialo v rokoch 2014 a 2015, spotreba zlata utrpí.

India Meteorological Department (IMD) uvádza, že jej odhady naznačujú, “maximálnu pravdepodobnosť pre normál monzúnových dažďov” a “nízku pravdepodobnosťou pre deficitné zrážky počas sezóny.”

V Číne – najväčšom svetovom dovozcovi zlata, sa dopyt po šperkoch v prvom štvrťroku zvýšil o 7 percent na 187,7 metrických ton, čo je trojročné maximum. Podľa WGC čínski maloobchodníci pracujú na zlepšovaní skúseností so zákazníkmi a poskytujú spotrebiteľom “komplexnejšie maloobchodné riešenia”. Po relatívne utlmenom roku 2017 by mal tento priemyseľ podľa očakávaní čeliť pozitívnemu roku 2018.

Súvisiace:
Technológia blockchain pomôže sprehladniť trh zlata
Zabudnite na bitcoin, táto spoločnosť podporuje zlato ako nový digitálny spôsob platenia

S výnimkou slabého februára, dopyt v tomto roku bol obzvlášť silný, s mesačný objemom od Shanghai Gold Exchange (SGE) ktorý sa nacháda nad dvojročným priemerom – 170 metrických ton. Apríl predstavoval tretí mesiac stúpajúceho dopytu. Podľa veterána z oblasti drahých kovov – Lawriego Williamsa (komentátor) bol dopyt o 28 percent vyšší ako v rovnakom mesiaci roka 2017.

Graf: 2016-2018 Dopyt Číny po zlate

Graf: 2016-2018 Dopyt Číny po zlate

Williams píše, že obavy z potenciálnej obchodnej vojny s USA by mohli viesť čínskych investorov do bezpečných aktív, vrátane zlata a mincí. WGC naozaj uvádza, že dopyt po drahých kovoch v prvom štvrťroku dosiahol úroveň 78 metrických ton, čo je viac ako tri a päťročné priemery.

Domnievam sa, že všetky tieto fakty sú pre komunitu okolo zlata veľmi dobré, čo znamená že aktuálne by mohol byť pre investorov vhodný čas, aby zvážili navýšenie ich zásob zlata a spoločností ťažiacich zlata. Ako vždy odporúčame 10% podiel v portfóliu, 5% v prútoch, minciach a šperkoch a 5% v kvalitných akciách zlata, podielových fondoch a ETF.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár