Vychodoeuropske_krajiny_celia_narocnej_ceste_k_euru

Pre východoeurópske národy, ktoré sa snažia dostať k mene euro, boli podmienky splnenia práve posunuté k náročnejším cieľom.

Bulharsko je poslednou bývalou komunistickou krajinou, ktorá si zaslúži pozornosť pre jednotnú menu a minulý týždeň od Európskej únie získala súhlas, aby vo svojej ceste pokračovalo. Ako prichádzajúci účastník je však nútený prijať prísnejšie podmienky. Ministri financií krajín eurozóny uviedli, že nové podmienky sa budú uplatňovať aj vtedy, keď sa o vstup budú snažiť krajiny ako Chorvátsko a Rumunsko.

Bulharsko spĺňa formálne kritériá pre prijatie eura a dúfalo, že požiada o vstup do tzv. “čakárne” spoločnej meny – známej ako ERM-2 – už v priebehu tohto leta. Po nepokojoch v Grécku s problémami okolo dlhov a škandálmi prania špinavých peňazí u nedávnych nových členov eurozóny, ako je napríklad Lotyšsko, EÚ neposkytuje až tak jednoduché podmienky ako v minulosti. Dokonca prišlo aj k prísnejším podmienkam bulharskej vlády, keďže ďalšie požiadavky zahŕňali spoluprácu s bankovou úniou v rámci bloku a krokov na potlačenie korupcie.

Index vnímania korupcie od Transparency International pre rok 2017; 100 = najmenej skorumpovaná krajina.

Index vnímania korupcie od Transparency International pre rok 2017; 100 = najmenej skorumpovaná krajina.

Lorenz Unger, ktorý je analytikom spoločnosti BMI Research, v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “V predchádzajúcich žiadostiach eurozóna zatvárala oči pred inštitucionálnou kvalitou a riadením, čo čiastočne viedlo k vytvoreniu európskej dlhovej krízy,” … “Tým, že sprísnili prístupové kritériá, vrámci otázok týkajúcich sa bankového dohľadu, inštitucionálne a reálne konvergencie nadobudli naozaj dôležitý význam, čím sa ponuka členstva pre krajiny sprísnila.”

Nové vstupné podmienky sa takmer určite vzťahujú na Chorvátsko, ktoré minulý týždeň zopakovalo, že sa do roku 2020 chystá vstúpiť do ERM-2. V prejave ktorý nastal deň po vyhlásení EÚ ohľadom Bulharska, guvernér centrálnej banky – Boris Vujčič nebol rozrušený, keďže poznamenal, že pre Chorvátsko sa to javí, ako ďalší prirodzený krok.”

Rumunsko nie je vo svojich plánoch tak ďaleko. Vidno obavy z úplatkárstva, čo zhoršuje realizáciu, ktorá týchto dvoch krajín zatiaľ držím mimo práva na európsky pas, bez schengenského priestoru. Medzi ďalšie obavy všetkých troch je rozdiel v bohatstve s bohatšími krajinami EÚ. Tento blok naliehavo vyzýva Bulharsko – najchudobnejšieho člena, aby zabezpečilo trvalo udržateľný hospodársky vývoj, ako podmienku, ktorú baltské štáty explicitne neplnili, keď žiadali o vstup do ERM-2.

V rámci EÚ stále existuje široká medzera. Zdroj: Eurostat

V rámci EÚ stále existuje široká medzera. Zdroj: Eurostat

Bulharský minister financií Vladislav Goranov v stredu podal žiadosť o vstup do bankovej únie. Tento proces môže trvať rok a bude zahŕňať kontrolu stavu finančného sektora zo strany Európskej centrálnej banky predtým, ako za dohľad preberie priamu zodpovednosť.

Zatiaľ čo cesta krajiny k euru sa stala ťažšou, Goranov je šťastný, že je teraz oveľa jasnejšie, čo je pre vstup do EÚ naozaj potrebné.

Novinárom v Sofii povedal: “Po prvýkrát od vstupu do eurozóny sa členovia eurozóny zaoberali konkrétnymi termínmi a konkrétnymi rozhodnutiami ohľadne perspektívy eurozóny pre Bulharsko, čierne na bielom,” … “Jedná sa o veľmi pozitívne znamenie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár