Venezuela_by_mohla_urobit_jeden_krok_cim_znici_svoj_ropny_priemysel

  • Produkcia venezuelského štátneho ropného priemyslu rýchlo klesá.
  • Táto krajina má v tomto roku splatiť štátne dlhopisy o objeme 9 miliárd dolárov.
  • Keďže vláda prezidenta Madura sa snaží splácať tieto dlhy, pokles produkcie ropy sa môže zrýchliť.

Splácanie štátnych dlhov by mohlo byť začiatkom konca venezuelského štátneho ropného priemyslu.

Výnos ropy v krajine v minulom roku poklesol o 13% – okolo 300 000 barelov denne – a keďže štátne fondy sa menia z ropy na dlhopisy, niektoré predpovedajú, že straty v produkcií by mohli byť na ceste k zdvojnásobeniu, pre roku 2018.

Analytici spoločnosti BMI v tomto týždni uviedli: “Ak sa Venezuela rozhodne držať krok s platbami, v priebehu niekoľkých mesiacov bude odčerpávať finančné prostriedky z predchádzajúcich a aj tým sa urýchli pokles produkcie.”

V tomto roku krajina v dlhopisov dlží takmer 9 miliárd dolárov. Po neplnení viac ako tuctu štátnych dlhopisov z novembra 2017 je možné, že prezident Nicolas Maduro presunie ešte viac prostriedkov z produkcie ropy na splácanie dlhov.

Venezuela_by_mohla_urobit_jeden_krok_cim_znici_svoj_ropny_priemysel_1

Navyše niektorí tvrdia, že nedávny obrat medzi zamestnancami PDVSA by mohol viesť k nedostatku zručností v spoločnosti, čím by sa podporil pokles produkcie.

Generálmajor Manuel Quevedo, ktorý Madourovi slúži vo vedení Venezuelského energetického sektora v novembri prisľúbil, že nahradí najvyšších predstaviteľov PDVSA vojenskými jednotkami. Tento krok je podľa agentúry Reuters údajne zameraný na “boj proti korupcii”, ale mohol by ďalej poškodiť odvetvie, ktoré už aj tak krváca.

Súvisiace: Bahrajn ohlásil najväčší objav ropy od roku 1932

Analytici ďalej napísali: “Najvyššie vedúce pozície v spoločnosti [PDVSA] a súkromných poskytovateľov ropných politík už boli v posledných mesiacoch nahradení členmi armády v snahe o upevnenie moci prezidenta Madura, čím sa oslabí sektor v dohľadnej budúcnosti.”

Analytici pre rok 2018 v porovnaní s minulým rokom očakávajú pokles ropnej produkcie o 21,8%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BMI

Facebook komentár