V_ropnom_sektore_moze_nasledovat_100_dalsich_bankrotov_2016

Už viac ako 2-ročný pokles cien, na nízke úrovne viedol k zoštíhľovaniu v ropnom priemysle, čím sa neefektívne vrty s vysokými nákladmi vytláčali z trhu. V severoamerickom sektore energetiky bolo zaznamenaných zhruba 100 bankrotov a väčšie spoločnosti čelili taktiež problémom, keďže sú omnoho menšími, než boli pred zrútením ktoré sa začalo v roku 2014. Avšak tento trh môže byť len na pol ceste, keďže ropný a plynárenský priemysel, predtým než prejde kompletnou očistou by podľa odborníkov reštrukturalizácie dlhu, mohol zaznamenať ďalších 100 bankrotov.

Bill Rhea, ktorý je konzultantom v spoločnosti JW Rhea & Associates pre CNBC poznamenal: “Myslím, že sme sa ľahko dostali cez ďalších 12 až 18 mesiacov, aj keď sme mohli vidieť docela vysoký počet podaných bankrotov.” V roku 2015, mnoho firiem prežilo, pretože mali zabezpečenú produkciu na oveľa vyšších cenách ropy. Ale aktuálne je menej a menej spoločností chránených pred pozitívnym cenovým zabezpečením, keďže celé odvetvie je viac či menej vystavené cenám ropy, pod úrovňou 50 dolárov za barel.

Navyše veľké množstvo zadlžených ropných spoločností sa snažilo za každú cenu udržať čo najdlhšie nad vodou, keďže veritelia ich chceli vidieť medzi živými, najmä aby sa zabránilo „popáleniu“ od bankrotov. Veritelia tak nahromadili väčšie úrovne dlhu, aby tieto ropné spoločnosti mohli byť aj ďalej prevádzkované a dúfali, že v skoré oživenie cien ropy. Ale to nemôže pokračovať večne a v niektorých ohľadom sa veritelia a investori museli rozhodnúť a celé to ukončiť.

Súvisiace:
Ropná spoločnosť dosiahla už druhý bankrot v 9 mesiacoch!
Kuvajt zvyšuje ceny benzínu až o 83% na 28 centov!

Patrick Hughes, ktorý je partnerom v spoločnosti Haynes a Boone poznamenal: “Ak nebola dosiahnutá úplná dohoda o rozsahu 100 percent, jediný spôsob, ako môžete vyriešiť tieto problémy, je prostredníctvom procesov vo vyhlásení bankrotu, ” … “Takže ak nie je vidno nárast cien, je vidno, že tieto oznámenia budú len narastať.”

Hlavní veritelia vykonávajú kontroly dvakrát ročne, kde vyhodnocujú a aktualizujú stav úverových liniek pre ropné spoločnosti. Tento proces zvyčajne prebieha v marci/apríli a septembri/októbri. Inými slovami, chystajú sa vstúpiť nového úverového hodnotenia a tak niekoľko ďalších firiem by mohlo byť od ich financovania odrezanými.

Najnovšie oznámenie od OPEC, poukazujú na mierne zmenšenie kolektívnej produkcie, čo viedlo k miernemu nárastu cien ropy. Vyššie ceny ropy by mohli zachrániť veľkú časť bojujúcich ropných spoločností, ale ak v nasledujúcich mesiacoch nedôjde k oveľa ostrejším nárastom v cenách ropy, mnoho ďalších bankrotov by mohlo byť na obzore.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, OilPrice

Facebook komentár